Úvod ZO ZAHRANIČIA 24.hu: Po vypuknutí vojny na Ukrajine prakticky zanikla kooperácia štátov V4

24.hu: Po vypuknutí vojny na Ukrajine prakticky zanikla kooperácia štátov V4

Erb Vyšehradskej štvorky. (Foto: archív)

Po vypuknutí vojny na Ukrajine prakticky zanikla kooperácia štátov Vyšehradskej štvorky (V4). Cielená izolácia Maďarska spôsobila, že sa zúžila na V3, o čom svedčí napríklad aj skutočnosť, že slovenský vzdušný priestor budú chrániť české a poľské lietadlá, napísal maďarský spravodajský server 24.hu.

Hospodárske vzťahy v regióne však nezanikli – server uviedol niekoľko zaujímavých príkladov. Tému analyzoval so zahraničnopolitickým expertom a bývalým veľvyslancom v Slovinsku Istvánom Szent-Iványim.

„Spoluprácou medzi Českom, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom v podstate otriasla rusko-ukrajinská vojna. České a poľské vyjadrenia naznačujú, že spolupráca medzi týmito štyrmi krajinami prakticky ustala,” povedal Szent-Iványi, ktorý bol v Maďarsku počas predvolebnej kampane v aprílových parlamentných voľbách šéfom opozičného zahraničnopolitického kabinetu.

Vyšehradské zoskupenie sa podľa jeho vyjadrenia neformálne premenilo na V3 a Maďarsko bolo izolované, a to aj napriek tomu, že do 30. júna bolo predsedajúcou krajinou tejto aliancie stredoeurópskych štátov.

Zahraničnopolitický expert okrem iného pripomenul, že poslednou spoločnou akciou Vyšehradskej štvorky bolo rokovanie s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktorý medzičasom odstúpil z funkcie.

Predtým však už nástupcovia slovenského premiéra Roberta Fica naznačili, že sú menej naklonení kooperácii krajín V4, keď vyhlásili, že ak by mali voliť medzi vyšehradskou spoluprácou a Európskou úniou, volili by úniu.

Český premiér Andrej Babiš do konca svojho funkčného obdobia intenzívne kooperoval s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Jeho nástupca Petr Fiala sa však vôbec netají nezáujmom o spoločný postup v rámci V4, pričom zjavné to bolo napríklad pri odrieknutí účasti ministrov obrany Česka a Poľska na budapeštianskej schôdzke V4.

„Smrteľným jedom pre spoluprácu V4 však bol rozpad poľsko-maďarskej spolupráce,“ tvrdí Szent-Iványi, podľa ktorého sa Poliaci na rozdiel od Maďarov postavili v rusko-ukrajinskej vojne jednoznačne na stranu Ukrajiny.