Úvod Tipy & rady 9 rád, ako využiť v domácnosti kokosový olej

9 rád, ako využiť v domácnosti kokosový olej

Foto: Pavel Kapusta

Kokosový olej je každému dobre známy a v obchodných sieťach je ľahko dostupný. Okrem toho, že ho mnohí z nás obľúbujú pri varení, vieme ho výborne využiť aj v kozmetike či ochrane zdravia. Mať pohár kokosového oleja v domácnosti je jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť pre vás a vašu rodinu.

Vyhoďte všetky prechemizované krémy a pleťové vody. Kto potrebuje jed na svojej koži? Nahraďte ich univerzálnym a zdravým kokosovým olejom. Prečítajte si nasledovné rady, ktoré vám pomôžu rozšíriť si obzor o účinkoch tohto obľúbeného artikla.

1Vyživuje

Kokosový olej pokožku hydratuje, čím ju udržiava jemnú, vláčnu a zdravú. Je ideálny pre tých, ktorí majú mastnú pleť, pretože vytiahne prebytočný olej a nečistoty z upchatých pórov.

2Lieči zápal

Olej v ústnej dutine znižuje zápal, čistí dutinu a zubný povlak. Vložte si do úst dve lyžice kokosového oleja na 10 – 20 minút. Po aplikáciii ho vypľujte – neprehĺtajte ho, pretože je plný baktérií.

3Zubná pasta

Použite občas kokosový olej namiesto zubnej pasty.

4Starostlivosť o vlasy

Kokosový olej môžete použiť pred aj po ošetrení vlasov. Obnovuje vlasovú štruktúru. Naneste 1/2 lyžice kokosového oleja na vlasy. Aplikujte ho od korienkov ku končekom. Nechajte olej na dobu 15 minút a umyte si vlasy ako obvykle.

5Pena na holenie

Naneste tenkú vrstvu kokosového oleja na nohy a ohoľte ako zvyčajne. Bude tiež hydratovať kožu na nohách.

6Domáci liek na nechty

Kokosový olej má silné antimikrobiálne vlastnosti a tak účinne pôsobí proti baktériám a plesňovým infekciám. Mastná kyselina v kokosovom oleji preniká k jadru huby a ničí ju. Naneste trochu oleja na nohy a nechajte absorbovať.

7Očný odstraňovač mejkapu

Naneste trošku oleja okolo očí, potom si umyte tvár ako obvykle.

8Silnejšie nechty

Masírujte svoje nechty a kožičku s kokosovým olejom. Tým sa uhladí akákoľvek hrubá koža a tiež zabráni plesňovým infekciám.

9Vyrážky a popáleniny

Koláž: archív

Použite antimikrobiálny potenciál tohto oleja na liečbu vyrážok a popálenín. Skombinujte ho s čajovníkovým olejom a aplikujte olejovú zmes na postihnutú oblasť kože.