Úvod Kultúra ABBA po 35 rokoch nahrala dve nové piesne

ABBA po 35 rokoch nahrala dve nové piesne

Foto: archív

Členovia bývalej švédskej popovej skupiny ABBA oznámili, že po prvý raz od svojho rozchodu v roku 1982 napísali a nahrali dve nové skladby. Informoval o tom denník The Guardian. Piesne vznikli pre pripravovaný mediálny projekt, v ktorom budú vystupovať iba virtuálne podoby členov tohto kvarteta.

Prvá zo skladieb – I Still Have Faith in You – bude mať premiéru v špeciálnom televíznom programe, ktorého premiéra je naplánovaná na december tohto roku. Bude ho tvoriť dvojhodinová televízna šou, spoluprodukovaná stanicami NBC a BBC. Kritici si lámu hlavy nad tým, o aký štýl pôjde a či je možné, aby ABBA nadviazala na svoje dávne úspechy.

Jeden z členov formácie, dnes už 73-ročný Björn Ulvaeus v rozhovore pre magazín The Economist poodkryl zákulisie chystaného projektu. Podľa neho skupina nahrala „jeden popsong, aké ste mohli bežne počuť v 70-tych rokoch, a jednu rozjímavú skladbu”. Tou má byť spomenutá pesnička, ktorá vyjde pred Vianocami.

V televíznej podobe ju predstavia na koncerte, kde budú mať členovia slávnej kapely podobu počítačom vygenerovaných avatarov. Podľa Ulvaeusa budú digitálne naskenovaní a „omladení“, aby vyzerali ako v roku 1979, keď skupina absolvovala svoje tretie a zároveň posledné turné. Program ABBA Avatar pôjde na budúci rok na svetové turné.

Ulvaeus si nevie vynachváliť život, aj keď mu tiahne na osemdesiatku. „Som slobodnejší, odvážnejší, viem sa rýchlejšie rozhodovať a nie som taký utrápený, ako bol ten mladý muž. Ak by som mu mohol dať nejakú radu, bolo by to: ´Nebuď taký ustarostený! Veci sa vyriešia samé od seba´,“ povedal hudobník.

Členovia skupiny ABBA v súčasnosti. (Foto: archív)

„Rozhodnutie pustiť sa do vzrušujúceho koncertného projektu ABBA Avatar malo neočakávané následky. Všetci sme cítili, že po 35 rokoch by bolo zábavné opäť spojiť sily a ísť do nahrávacieho štúdia. Zdalo sa, akoby sa čas zastavil a my sme boli iba na krátkej dovolenke. Bola to veľmi príjemná skúsenosť,“ napísala skupina na sociálnej sieti Instagram.

Skupina ABBA vznikla v roku 1972. Tvoria ju Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad. Štvorica prerazila na medzinárodnej hudobnej scéne v roku 1974 víťazstvom na festivale Eurovízia s piesňou Waterloo.

Absolútny prelom zaznamenali po vydaní singla SOS, ktorý valcoval hitparády po celom svete a otvoril im cestu k svetovej sláve. Na konte majú množstvo ďalších hitov ako Mamma Mia, Honey, Honey, Dancing Queen, Money, Money, Money, Knowing Me, Knowing You, Thank You For The Music, The Winner Takes It All či Super Trouper.

Vydali megaúspešné albumy Waterloo (1974), ABBA (1975), Super Trouper (1980), The Visitors (1981) a ďalšie. Kapela predala viac ako 380 miliónov kópií albumov a singlov a v roku 2010 ju uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.

Na prelome 70. a 80. rokov ABBA zabezpečovala švédskemu národnému hospodárstvu z daní väčší príjem ako národná automobilka Volvo.  Skupina síce nikdy oficiálne neoznámila svoj rozpad, no nahrávať prestala v roku 1982 a všetci štyria členovia skupiny sa následne začali venovať sólovej kariére.

O nových piesňach skupiny ABBA po 35 rokoch: