Úvod ZO ZAHRANIČIA Agentúra pre palestínskych utečencov sa nedá nahradiť, upozorňuje OSN

Agentúra pre palestínskych utečencov sa nedá nahradiť, upozorňuje OSN

Budova OSN v New Yorku. (Foto: archív)

Agentúru OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) nemôže nič nahradiť, vyhlásila koordinátorka OSN pre humanitárnu pomoc v Pásme Gazy Sigrid Kaagová. Zamestnanci tejto agentúry sa podľa Izraela mali podieľať na útoku Hamasu na Izrael 7. októbra a izraelskí predstavitelia zverejnili aj nové obvinenia proti UNRWA.

Niekoľko krajín vrátane USA, Británie, Nemecka a Japonska pozastavili financie pre UNRWA a generálny tajomník OSN António Guterres vedie na túto tému krízové rozhovory s darcovskými krajinami.

Šéfovia viacerých agentúr OSN v spoločnom vyhlásení napísali, že skončenie financovania agentúry pre palestínskych utečencov by malo „katastrofálne následky“ pre Pásmo Gazy. Pod vyhlásenie sa podpísali šéfovia WHO, úradu OSN pre ľudské práva, UNICEF-u a Svetového potravinového programu.

Spor sa prehĺbil po tom, čo Izrael obvinil UNRWA, že umožnila palestínskemu militantnému hnutiu Hamas využívať agentúrnu infraštruktúru v Pásme Gazy na vojenské účely. UNRWA uviedla, že už po predchádzajúcich obvineniach Izraela, že 12 jej zamestnancov sa podieľalo na útokoch Hamasu, okamžite reagovala.

Prepustila viacerých zamestnancov a začala ich vyšetrovať. UNRWA tiež dodala, že zastavenie financovania postihne bežných Palestínčanov. Na UNRWA už dlhodobo útočí Izrael, ktorý agentúru obviňuje, že systematicky postupuje proti izraelským záujmom.