Úvod Z DOMOVA Michelka rozladila neschopnosť riešiť obštrukciu opozície

Michelka rozladila neschopnosť riešiť obštrukciu opozície

Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Koaličnú SNS rozladila neschopnosť systémovo riešiť bezprecedentnú parlamentnú obštrukciu opozície. Uviedol to poslanec SNS Roman Michelko. Zároveň potvrdil slová predsedu strany Andreja Danka, že hoci národniari zostanú v koalícii, vzťahy medzi stranou a predsedom parlamentu a lídrom Hlasu-SD Petrom Pellegrinim sú podľa neho napäté a chladné.

„Neschopnosť systémovo riešiť bezprecedentnú obštrukciu nás rozladila. Som absolútne presvedčený, že tak, ako to prekáža nám, to prekáža smeráckym aj hlasáckym poslancom.

Nie celkom chápem, prečo Pellegrini takto váha, lebo je úplne jednoznačné, že s tým treba niečo robiť,“ skonštatoval Michelko. Riešenie vidí aj v úprave rokovacieho poriadku, na ktorú apeluje Danko.

Danko kritizoval Pellegriniho, že reformovať rokovací poriadok nechce, označil to za alibizmus. „Peter Pellegrini, žiaľ, nezvláda riadenie Národnej rady SR a odmieta reformovať rokovací poriadok tak ako som to urobil ja v roku 2016,“ povedal Danko. Ide podľa neho o alibizmus.

Šéf národniarov zároveň nesúhlasí s dodatočnými úpravami v parlamente prerokúvaného návrhu novely Trestného zákona. Preferuje, aby bola legislatíva schválená v znení, ktoré vlani v decembri odobrila vláda.

„Ja som povedal, že nech schválime zákon, aký prišiel do parlamentu,“ zdôraznil. Na stole sú podľa neho návrhy na úpravu premlčacích lehôt či hraníc spôsobenej škody. „Nie som zástanca takéhoto prístupu,“ podotkol s tým, že aj preto nebol prítomný na hlasovaní parlamentu v prvom čítaní.

Predseda NR SR a Hlasu-SD Peter Pellegrini cez víkend deklaroval, že úpravy navrhovanej novely Trestného zákona reagujú na pripomienky Európskej komisie i Generálnej prokuratúry SR. Poslanci o novele Trestného zákona rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Minulý týždeň bola posunutá do druhého čítania.

Rozprava k návrhu na skrátené konanie trvala tri týždne, pretože sa opozícia vo veľkom počte hlásila do rozpravy. Diskusiu v prvom čítaní koalícia skrátila na dvadsať hodín. Opozícia takýto postup kritizovala. Novelu v prípade jej schválenia plánuje napadnúť na Ústavnom súde SR.