Úvod ZO ZAHRANIČIA Ani druhý termín brexitu sa nesplnil, Johnson je frustrovaný

Ani druhý termín brexitu sa nesplnil, Johnson je frustrovaný

Boris Johnson. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že je „neuveriteľne frustrovaný“ z toho, že Británia neodišla z Európskej únie. Podľa predchádzajúceho plánu termín brexitu mal byť 31. októbra a Johnson v minulosti povedal, že „radšej zomrie, ak sľúbený termín nedodrží“. Pripomenula to tlačová agentúra DPA.

„Samozrejme, som neuveriteľne frustrovaný, že sme nedokázali uskutočniť brexit, ale nepochybujme o tom, prečo to tak je,“ povedal premiér novinárom počas návštevy nemocnice v rámci svojej kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami. Tie sa budú v Británii konať 12. decembra. Z toho, že sa neschválili pasáže brexitovej dohody, ktorú dosiahol s Bruselom tento mesiac, obvinil zákonodarcov z volenej Dolnej snemovne britského parlamentu.

Johnson v predchádzajúcom období trval na tom, že Británia vystúpi z EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej. Britskí zákonodarcovia ho však donútili požiadať o odklad brexitu do 31. januára 2020, čo Brusel schválil. Premiér následne vyhlásil voľby v nádeji, že získa väčšinu, čo umožní prelomiť patovú situáciu v parlamente a schváliť jeho dohodu o brexite, pričom sa už Johnson nebude musieť spoliehať na hlasy opozičných zákonodarcov.

Pôvodný deň brexitu bol 31. marca, ale bol odložený, lebo britskí zákonodarcovia trikrát hlasovali proti dohode s EÚ, dosiahnutej Johnsonovou predchodkyňou Theresou Mayovou. V pôvodný termín brexitu 31. marca sa blízko parlamentu v Londýne konali obrovské protesty zorganizované Stranou brexitu, Stranou nezávislosti Spojeného kráľovstva a ďalšími probrexitovými skupinami.

„Toto je už druhý dôležitý nedodržaný sľub konzervatívneho premiéra za jeden a ten istý rok,“ napísal na sociálnej sieti líder Strany brexitu Nigel Farage. „Teraz potrebujeme jasný rozchod, a nie novú zmluvu s EÚ,“ dodal.