Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko už nebude chrániť Ukrajincov vyhýbajúcich sa odvodu

Poľsko už nebude chrániť Ukrajincov vyhýbajúcich sa odvodu

Foto: archív

Poľsko nebude chrániť Ukrajincov vyhýbajúcim sa odvodom do ozbrojených síl, uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí Andrzej Szejna. Ukrajina po vyše dvoch rokoch ruskej invázie zápasí aj s nedostatkom vojakov. Nedávno schválila mobilizačný zákon, ktorým sa majú zvýšiť mobilizačné kapacity a sprísniť tresty pre tých, ktorí sa odvodu vyhýbajú.

Kyjev tiež oznámil, že v zahraničí prestane vydávať pasy niektorým mužom v mobilizačnom veku. Pozastavil aj konzulárne služby pre mužov vo veku 18 až 60 rokov žijúcich mimo Ukrajiny, čo podnietilo rozhorčenie medzi ukrajinskými emigrantmi. Podľa OSN sa v Poľsku nachádzajú desiatky tisíc Ukrajincov, ktorých sa týka branná povinnosť.

V Poľsku „rozhodne nebudeme chrániť tých, ktorí sa vyhýbajú odvodom,“ uviedol Szejna pre televíziu TVP. Dodal však, že Varšava nedostala od Ukrajiny nijakú oficiálnu žiadosť týkajúcu sa mužov v mobilizačnom veku. Ak sa tak stane, Poľsko bude podľa neho konať v súlade so štátnym aj európskym právom.

Ministri obrany Poľska a Litvy vyhlásili, že by mohli pomôcť s návratom mužov na Ukrajinu, ak o to sama požiada. Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval na nájdenie riešenia na úrovni Európskej únie. „Viem, že medzi Kyjevom a Bruselom sa o tom rokuje,“ povedal poľský minister.

Po začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 opustili svoju krajinu stovky tisíc Ukrajincov, väčšinou cez Poľsko. Ako vyplýva z údajov OSN, k februáru tohto roka v Poľsku zaregistrovali celkovo viac než 950.000 ukrajinských odídencov, z nich približne 150.000 boli muži v odvodovom veku.