Úvod Politika Asad navštívil Putina v Soči

Asad navštívil Putina v Soči

Vladimir Putin a Bašár Asad. (Foto: archív)

Sýrsky prezident Bašár Asad navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v jeho letnom sídle v letovisku Soči na pobreží Stredozemného mora. Vláda v Damasku podľa Asada postupuje v boji proti „terorizmu“, čím pripravuje pôdu „politickému procesu“, vyplýva zo zverejneného stanoviska. Prezidenti zdôraznili dôležitosť vytvoriť podmienky na politické riešenie konfliktu v Sýrii.

„Obaja prezidenti zdôraznili dôležitosť vytvorenia ďalších podmienok, ktoré by uľahčili obnovenie plnohodnotného politického procesu, a pripomenuli tiež úspech astanského procesu, ako aj Kongresu sýrskeho ľudu, ktorý sa konal v Soči,“ zhodnotil rokovanie hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rozhovory sa podľa neho zameriavali na „ďalšie spoločné kroky“. Asad zároveň informoval Putina o svojom rozhodnutí poslať do „OSN delegáciu“, aby tam prediskutovala reformu štátnej ústavy.

Putin sa podľa Peskova domnieva, že prišiel čas na obnovu sýrskeho hospodárstva, a navrhol sýrskemu prezidentovi, aby o týchto plánoch diskutoval. Rusko je v rámci viac než sedem rokov trvajúceho sýrskeho ozbrojeného konfliktu hlavným spojencom tamojšieho prezidenta Asada. Vstup ruských vojsk do Sýrie v roku 2015 zvrátil vývoj situácie v prospech jeho vlády. Asad naposledy navštívil Rusko a rokoval osobne s Putinom v novembri 2017 a predtým v októbri 2015.