Úvod Z DOMOVA Bárdyová: Polícia po pandémiii COVID-19 pokračuje v boji proti dezinformáciám počas vojny...

Bárdyová: Polícia po pandémiii COVID-19 pokračuje v boji proti dezinformáciám počas vojny na Ukrajine

Foto: archív

Slovenská polícia zorganizovala odbornú konferenciu o boji proti dezinformáciám. Urobila tak v rámci slovenského predsedníctva vo formáte Salzburského fóra. Očakáva, že jej organizácia môže byť dezinformátormi označená za “sprisahanie” európskych inštitúcií, respektíve policajných zborov. Pre médiá to povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Na konferencii Strategická komunikácia a boj proti dezinformáciám sa popri odborníkoch na hybridné hrozby aj z iných slovenských domácich inštitúcií zúčastnili predstavitelia policajných zborov z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Cieľom je prezentácia práce zainteresovaných a vzájomná výmena informácií a skúseností.

Policajný zbor sa v roku 2018 podľa Bárdyovej stal jednou z prvých inštitúcií v Slovenskej republike, ktorá začala bojovať proti dezinformáciám externou komunikáciou prostredníctvom sociálnych sietí.

„Po nasadení počas pandémie ochorenia COVID-19 pokračuje analytický tím odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru vo svojej činnosti aj počas vojny na Ukrajine, keď sa Slovensko stalo plnohodnotnou súčasťou hybridnej vojny vyvolanej z Ruskej federácie,“ pokračovala hovorkyňa. Konferencia sa konala na konci polročného mandátu SR na čele predsedníctva Salzburského fóra.

Von der Leyenovej musia návrh, prichádzajúci pred veľkou darcovskou konferenciou v Londýne pre povojnovú obnovu Ukrajiny, odobriť členské krajiny. Svetová banka v marci odhadla dlhodobé náklady na obnovu Ukrajiny na viac ako 380 miliárd eur.

V rámci revízie svojho dlhodobého rozpočtu Európska komisia žiada od členských krajín aj ďalších 15 miliárd eur na riešenie imigrácie a 10 miliárd eur na dotovanie kľúčových priemyselných odvetví v snahe posilniť európsku konkurencieschopnosť a odolnosť jej ekonomiky.

Týždenník Politico upozornil, že viaceré členské krajiny nie sú naklonené takýmto rozpočtovým úpravám. So zvýšením spoločného rozpočtu v rámci bežiaceho programového obdobia musí súhlasiť všetkých 27 členských krajín.