Úvod Politika Belgický premiér skončil. Dôvodom je pakt o migrácii

Belgický premiér skončil. Dôvodom je pakt o migrácii

Charles Michel. (Foto: archív)

Belgická vládna koalícia sa rozpadla pre rozdielne postoje k paktu OSN o migrácii. Belgický premiér Charles Michel oznámil parlamentu svoju rezignáciu. Michelova stredopravicová vláda bola začiatkom decembra niekoľko dní na pokraji pádu, nakoniec sa však rozhodla pokračovať bez Novej flámskej aliancie (N-VA), ktorej predseda Bart De Wever vyhlásil, že nemôže súhlasiť s podpísaním migračného paktu v marockom Marrákeši.

Poslanci však Michela žiadali, aby dal hlasovať o dôvere menšinovej vláde, čo premiér odmietol. V nedeľu sa v belgickej metropole Brusel konal „Pochod proti Marrákešu“, na ktorom sa podľa polície zúčastnilo približne 5500 ľudí.

Polícia zasiahla slzotvorným plynom a vodným delom voči násilným protestujúcim a zadržala najmenej 90 osôb. Účastníci vyzývali na uprednostnenie „vlastných ľudí“, uzavretie hraníc i odstúpenie belgického premiéra. Názov podujatia súvisel s konferenciou v zmienenom marockom meste, na ktorej minulý týždeň vyše 150 krajín sveta schválilo Globálny pakt OSN o migrácii.