Úvod Politika Suleiman: USA boli v Sýrii zbytočne, ISIS porazila sýrska armáda s Ruskom

Suleiman: USA boli v Sýrii zbytočne, ISIS porazila sýrska armáda s Ruskom

Foto: Michaela Kolimárová

Spojené štáty začali so sťahovaním svojich vojsk zo Sýrie. Boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (ISIS) tým zároveň vstupuje do novej fázy. Píše sa to v príslušnom vyhlásení Bieleho domu. „Pred piatimi rokmi bol Islamský štát na Blízkom východe nesmierne mohutnou a nebezpečnou silou, avšak Spojené štáty tento územný kalifát už porazili,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

“Tieto víťazstvá nad ISIS nenaznačujú koniec globálnej koalície (proti ISIS) alebo jej ťaženia,“ konštatuje sa ďalej vo vyhlásení Bieleho domu, podľa ktorého USA začali so sťahovaním svojich jednotiek zo Sýrie, pretože prechádzajú do „nasledujúcej fázy tohto ťaženia“.

USA a ich spojenci budú podľa vyhlásenia aj naďalej pripravení „zasahovať na všetkých úrovniach“, aby tak bránili záujmy Spojených štátov. Budú tiež pokračovať v spolupráci s cieľom zabrániť ISIS zmocniť sa územia, vykonávať finančné transakcie, získavať podporu či prenikať na územie USA.

Americký prezident Donald Trump v súvislosti so správami o pripravovanom sťahovaní vojenských jednotiek zo Sýrie na sociálnej sieti uviedol, že extrémistická organizácia Islamský štát bola v tejto krajine porazená. Podľa neho to bol jediný dôvod pre americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii počas jeho mandátu.

V rámci obrany svojho rozhodnutia stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie Trump povedal, že nastal čas, aby v Sýrii konečne bojovali aj iní. „Chcú byť Spojené štáty policajtmi Blízkeho východu, nič nedostávať, len míňať drahocenné životy a miliardy dolárov na ochranu ostatných, ktorí takmer vo všetkých prípadoch neocenia, čo robíme?“ opýtal sa Trump v statuse na sociálnej sieti.

„Chceme tam ostať navždy? Nastal čas, aby konečne bojovali aj iní…“ napísal prezident s tým, že podľa neho zodpovednosť za boj s extrémistickou skupinou Islamský štát (ISIS) je na „Rusku, Iráne, Sýrii a iných“. „Je čas ísť domov a dať sa dokopy,“ dodal.

Foto: archív

Nemecko pred Trumpovým rozhodnutím stiahnuť sa zo Sýrie varovalo. Tento krok môže podľa Berlína boj proti Islamskému štátu ohroziť, a takisto ohroziť aj úspechy už na tomto fronte dosiahnuté. Británia, podobne ako už predtým ohlásilo Francúzsko, pokračuje v boji proti ISIS.

„Svetová koalícia proti Dáišu dosiahla veľký pokrok, máme však ešte veľa práce a musíme mať stále na pamäti hrozbu, ktorú predstavuje,“ vyhlásil na margo ohlasovaného odsunu amerických vojakov zo Sýrie hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej.

“Prítomnosť amerických vojakov na sýrskom území nikdy nebola legálna a už vôbec nebola potrebná na porážku ISIS. Američania tam boli zbytočne,” komentoval pre portál napalete.sk verdikt stiahnuť vojská USA so Sýrie podpredseda KSS Jalal Suleiman.

Ako pokračoval, porážka ISIS a iných teroristických skupín bola možná iba vďaka obetiam sýrskeho ľudu a sýrskej armáde, s výdatnou vojenskou a politickou podporou Ruskej federácie. “História nás učí, že význam a vplyv štátov, ktoré vyhrávajú vojny, sa zvyšuje. Toto čaká Sýriu na regionálnej úrovni a Rusko na medzinárodnej scéne,” dodal Suleiman.

“Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa stiahnuť vojská zo Sýrie sprevádza nesúhlas Pentagónu a ministra obrany Spojených štátov. Ten veľmi dobre vie, že odchod zo Sýrie je jednoznačnou prehrou Američanov na Blízkom východe. Tento krok svedčí o dvoch základných skutočnostiach: Sýria zvíťazila v osemročnej vojne proti terorizmu a zahraničnej agresii a Ruská federácia je dnes jedinou veľmocou, ktorá dokáže stabilizovať situáciu na Blízkom východe.

Svet na hradbách starobylého Damasku sa mení, čo slovenskí komunisti vnímajú veľmi pozitívne. KSS gratuluje k víťazstvu sýrskemu  ľudu a jeho vedeniu a želá si mier pre obyvateľov v ťažko skúšanej krajine,” uzavrel svoje stanovisko pre napalete.sk Jalal Suleiman.

Foto: archív