Úvod ZO ZAHRANIČIA Berlínu sa nepodarí byť do roku 2035 klimaticky neutrálnym mestom

Berlínu sa nepodarí byť do roku 2035 klimaticky neutrálnym mestom

Foto: Pavel Kapusta

Referendum o ambicióznejších klimatických cieľoch v nemeckej metropole Berlín skončilo neúspešne, keďže sa za návrh na sprísnenie príslušného zákona vyslovilo málo obyvateľov. Vyplýva to z údajov volebnej komisie.

Po sčítaní takmer všetkých hlasov síce tábor stúpencov tesne viedol pred odporcami zmeny klimatického zákona, nebola však splnená ďalšia podmienka – aby za návrh hlasovalo najmenej 25 percent všetkých oprávnených voličov. Na to chýbalo okolo 185.000 hlasov.

Referendum iniciovalo environmentálne hnutie Klimaneustart (Klimatický reštart) po vlaňajšej podpisovej kampani. Aktivisti navrhovali, aby si Berlín, ktorý je jednou zo spolkových krajín Nemecka, stanovil cieľ dosiahnuť tzv. klimatickú neutralitu do roku 2030. To je o 15 rokov skôr, ako je stanovený cieľ nemeckej spolkovej vlády.

Starostka Franziska Giffeyová označila iniciatívu v tejto oblasti za dôležitú, rovnako ako krajinskí poslanci však vyhlásila, že Berlínu sa klimatickú neutralitu do roku 2030 dosiahnuť nepodarí. Klimatická alebo uhlíková neutralita znamená, že sa nevypúšťa viac skleníkových plynov, ako ich z atmosféry absorbuje príroda alebo iné pohlcovače.

Na jej dosiahnutie je potrebné znížiť emisie z áut, lietadiel, vykurovacích zariadení, elektrární či priemyselných prevádzok o približne 95 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990. Nemecko chce byť podľa zákona spred dvoch rokov klimaticky neutrálne do roku 2045. Európska únia sa zaviazala splniť tento cieľ do roku 2050.

Berlín by s ambicióznejším termínom nebol osamotený. Podľa združenia German Zero deklarovalo v Nemecku asi 70 miest snahu o klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2035. Na úrovni EÚ podporuje Európska komisia program, ktorého zámerom je do roku 2030 dosiahnuť počet sto klimaticky neutrálnych miest.