Nespokojnosť Američanov s prezidentom Joeom Bidenom stúpa. S postavením Spojených štátov vo svete za jeho vlády je podľa jedného z posledných prieskumov verejnej mienky spokojných len 33 percent obyvateľov, čo je historické minimum. Vyše 70 percent si ich dokonca neželá, aby Biden opätovne kandidoval vo voľbách. Okrem nepriazni voličov mu však hrozia aj problémy so zákonom.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu začala 13. decembra vyšetrovať jeho obžalobu, čo by mohlo vyústiť až do impeachmentu. Biden mal v minulosti podľa obžaloby ako viceprezident využívať svoj vplyv na podporu aktivít svojho syna Huntera a prijímať úplatky od rôznych krajín.

Stránka Fox News zverejnila v júni 2023 článok, v ktorom autorka Brooke Singmanová tvrdí, že Bidenovi zaplatil riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Burisma Holdings päť miliónov dolárov. Stalo sa to v čase, keď bol jeho syn v jej predstavenstve.

Päť miliónov pre viceprezidenta
FBI okrem toho v júni 2020 získala z dôverného zdroja informácie o úplatkárskej schéme medzi Joeom Bidenom a cudzím štátnym príslušníkom, ktorá zahŕňala ovplyvňovanie politických rozhodnutí USA. Išlo pritom o človeka z vplyvnej ukrajinskej spoločnosti ťažiacej nerastné suroviny.

Podľa FBI žiadal výkonný riaditeľ spoločnosti Burisma tohto človeka, odborníka z oblasti obchodu, o radu, ako sa dostať k rope v USA a k spolupráci s americkou ropnou spoločnosťou. Počas viacerých stretnutí v rokoch 2015 a 2016 sa riaditeľ pýtal, ako má konať, aby spoločnosť napredovala.

Zdroj sa ho spýtal, načo potrebuje Burisma poradiť, ako sa dostať k americkej rope, keď má v predstavenstve Huntera Bidena. Nato riaditeľ označil Bidenovho syna za „hlúpeho“. Okrem toho vyhlásil, že spoločnosť musela Bidenovcom platiť, pretože ukrajinský prokurátor Viktor Šokin začal spoločnosť vyšetrovať, čo jej sťažilo prístup na americký trh.

Riaditeľ Burismy obom Bidenovcom zaplatil po päť miliónov dolárov, pričom prostriedky prevádzal cez rôzne bankové účty. Preto to podľa zdroja FBI nemôžu vyšetrovatelia „rozpliesť už desať rokov“. Podľa Fox News Digital by dôverný zdroj mohol odkazovať na šéfa Burismy Mykolu Zlochevského, ale meno bolo v dokumente upravené.

Viktor Šokin. (Foto: archív)

Spomínaným informátorom FBI bol Alexandr Smirnov. Neskôr ho zadržali, obvinili z krivej výpovede a vytvorenia falošného záznamu. Pritom pôsobil ako dôveryhodný zdroj pre FBI najmenej desať rokov. Obvinenie Smirnova však oslabuje snahy o obžalobu Joea Bidena, ktorú v Kongrese USA pripravujú republikáni.

Tí už 14 mesiacov vedú vyšetrovanie s cieľom dosiahnuť ústavnú obžalobu (impeachment) prezidenta. Majú totiž podozrenia, že by prezident mohol byť zapletený do korupcie súvisiacej s pôsobením jeho syna na Ukrajine.

Biely dom aj napriek dôkazom FBI tvrdí, že Joe Biden sa nikdy nezapájal do obchodov svojho syna a ani o nich s ním nediskutoval. Niekdajší hovorca Bieleho domu Ian Sams tieto tvrdenia označil za lži, ktorým Fox News poskytuje platformu na šírenie.

Dokument podrobne opisuje, ako ukrajinskí manažéri, ktorí chceli vstúpiť na americký trh, zaplatili Bidenovcom 10 miliónov dolárov.

Aj Hunter Biden popiera otcovu účasť na svojich obchodoch. Rok po odchode z Bieleho domu sa pritom Joe Biden chválil, že osobne tlačil na vtedajšieho ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby prokurátora Šokina vyhodil. Washington vraj neposkytne Ukrajine sľúbenú miliardovú pomoc, ak Šokin zostane generálnym prokurátorom.

„Vraveli mi: Nemáte také právomoci, prezident vravel, že nám ju dá. Povedal som: Tak mu zavolajte,“ chválil sa Biden na Rade pre zahraničné vzťahy v januári 2018. „Nič nedostanete. Potom som dodal: O šesť hodín odchádzam a ak váš generálny prokurátor dovtedy nebude odvolaný, peniaze nedostanete. A potom ho vyhodili a jeho miesto dostal niekto dôveryhodný.“

Úplatky a korupcia
Viktor Šokin potvrdil, že v čase svojho prepustenia viedol vyšetrovanie Burismy a jej majiteľa Nikolaja Zločevského. Hunter Biden bol vtedy v predstavenstve. Vo februári 2016, mesiac pred Šokinovým odvolaním, jeho úrad podal žiadosť o zabavenie majetku Zločevského. Pre Fox News povedal, že Burisma nezákonne ťažila, predávala a využívala zásoby zemného plynu.

Hunter Biden. (Foto: archív)

Šokina oficiálne odvolali z dôvodu, že bol vraj príliš mäkký v boji proti korupcii a nevyšetroval úradníkov, podnikateľov a zákonodarcov z obdobia, keď bol prezidentom Viktor Janukovyč.

V interview na Fox News však povedal, že o funkciu prišiel, pretože vyšetroval činnosť spoločnosti Burisma. Podľa neho Biden vydieral ukrajinských politikov a odstraňoval každého, kto mu prekážal. Potvrdil, že z postu ho odvolali práve pod jeho tlakom.

„Porošenko i Biden vedeli, že keby som pokračoval vo vyšetrovaní Burismy, našli by sme dôkazy o ich korupčnej činnosti. Týkalo sa aj Huntera Bidena, aj Devona Archera, aj ďalších. Biden dal miliardu dolárov na to, aby ma vyhodili – vari to nie je samo osebe príkladom korupcie?“

Devon Archer, Hunterov obchodný partner, takisto pôsobil v predstavenstve Burismy. Na neverejnom vypočutí v Snemovni reprezentantov povedal, že vedenie spoločnosti pod tlakom generálnej prokuratúry, ktorú viedol Šokin, žiadalo Huntera Bidena o pomoc. Hunter vraj „zavolal do Washingtonu“, aby dosiahol prepustenie Šokina.

To dokazuje, že Joe Biden klamal, keď hovoril, že o obchodných záležitostiach svojho syna nič nevedel a ani sa do nich nezapájal. „Joe Biden bol značkou, ktorá jeho syna predávala po celom svete s cieľom obohatenia rodiny Bidenovcov,“ vyhlásil šéf výboru Snemovne reprezentantov James Comer, zaoberajúci sa vyšetrovaním.

„Hunter Biden bol vymenovaný do predstavenstva Burisma len pre svoje priezvisko a rodinné väzby,“ povedal pre Fox News Digital. Bidenovci teda za úplatky chránili ukrajinských podnikateľov.

Za podporou Kyjeva zo strany USA sa skrýva aj snaha zamlčať fakty o korupcii Bidenovcov na Ukrajine. Skutočným motívom pomoci amerického prezidenta Kyjevu je snaha, aby pravda o pochybnej zahraničnej obchodnej činnosti oboch Bidenovcov nevyšla na povrch.

„Joe Biden bol značkou, ktorá jeho syna predávala po celom svete s cieľom obohatenia rodiny Bidenovcov,“ tvrdí šéf výboru Snemovne reprezentantov James Comer, zaoberajúci sa vyšetrovaním. (Foto: archív)