Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Srbsko možno vystúpi z Rady Európy, ak do nej vstúpi Kosovo

Vučič: Srbsko možno vystúpi z Rady Európy, ak do nej vstúpi Kosovo

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Nadchádzajúce očakávané prijatie Kosova do Rady Európy (RE) vyvolalo vlnu nevôle v Srbsku. Tamojší prezident Aleksandar Vučič koncom týždňa nevylúčil, že v takomto prípade Srbsko z Rady Európy vystúpi. „Uvidíme, či Srbsko v prípade prijatia Kosova zostane v Rade Európy alebo nie,“ povedal Vučič pre televízny kanál Prva bez uvedenia bližších podrobností.

Internetový portál Nova v tejto súvislosti pripomenul, ako sa Vučič prijatím francúzsko-nemeckého plánu na normalizáciu vzťahov medzi Belehradom a Prištinou a príslušnej rámcovej dohody z Ochridu zaviazal, že Srbsko nebude brániť prijatiu Kosova do medzinárodných inštitúcií.

Samotné Kosovo o prijatie do Rady Európy požiadalo ešte v roku 2022 a už vtedy to vyvolalo nevôľu Belehradu. Výbor Parlamentného zhromaždenia RE pre politické otázky a demokraciu sa bude správou bývalej gréckej ministerky zahraničných vecí Dory Bakojannisovej o Kosove zaoberať.

Juhosrbská provincia vyhlásila nezávislosť vo februári 2008, pričom Belehrad ju odmieta uznať. Európskou úniou vedené rozhovory o urovnaní vzťahov prebiehajú od roku 2011. Vlani eskalovalo napätie medzi príslušníkmi srbskej menšiny zo severu Kosova s tamojšou políciou, ale aj s vojakmi jednotky NATO (KFOR).

K najvážnejšiemu incidentu došlo 23. septembra 2023, keď skupina Srbov kosovskosrbského politika a podnikateľa Milana Radoičiča napadla policajnú hliadku pri obci Banjska. Počas niekoľko hodín trvajúcich bojov zahynul jeden kosovský policajt a traja útočníci. Vučič oznámil, že v spomínanom prípade prebieha vyšetrovanie zo strany srbskej justície.