Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden v júnovom telefonáte zvýšil hlas na Zelenského. Nepreukazoval dostatok vďačnosti za...

Biden v júnovom telefonáte zvýšil hlas na Zelenského. Nepreukazoval dostatok vďačnosti za pomoc USA

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden počas júnového telefonického rozhovoru podráždene reagoval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Stalo sa tak po tom, čo Biden oznámil zásielku vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote jednej miliardy dolárov.

Namiesto poďakovania začal najvyšší ukrajinský predstaviteľ vymenúvať, čo všetko jeho krajina ešte potrebuje a nedostala to. Informovala o tom americká televízia NBC News, odvolávajúca sa na svedectvo štyroch ľudí oboznámených s priebehom telefonátu.

Biden v reakcii na Zelenského sťažnosti zvýšeným hlasom pripomenul, že Spojené štáty sú k Ukrajine dosť štedré a ukrajinský líder by preto mohol preukazovať viac vďačnosti.  Predstavitelia americkej administratívy pre NBC News uviedli, že vzťahy Bidena so Zelenským sa od júnového telefonátu zlepšili.

Podľa zdrojov americkej televízie po tomto telefonáte Zelenského tím usúdil, že nie je dobré mať napäté vzťahy s americkým prezidentom, a tak Zelenskyj ešte v ten deň verejne ocenil Spojené štáty za ich štedrosť k Ukrajine.

Americký prezident sa v súčasnosti snaží presadiť v Kongrese ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Proti nej sa však stavajú republikáni a aj niektorí členovia jeho vlastnej Demokratickej strany. Biely dom túto sumu nespresnil, ukrajinskí lobisti však očakávajú pomoc až vo výške 60 miliárd dolárov.

Podľa troch nemenovaných amerických predstaviteľov bol Biden rozhočený zo Zelenského prístupu už niekoľko týždňov pred spomenutým telefonátom. Biden a jeho poradcovia mali totiž názor, že americká vláda robí pre Ukrajinu maximum a ukrajinská hlava štátu to neoceňuje.

Ako uvádza NBC News, Zelenskyj — a spolu s ním niektoré vlády z východoeurópskych štátov, ale tiež niektorí americkí kongresmani — opakovane vyjadrili frustráciu, že Biely dom reaguje príliš pomaly alebo váhavo na požiadavky Kyjeva ohľadne dodávok niektorých zbraňových systémov.

Americká administratíva sústredenému tlaku na splnenie týchto požiadaviek napokon vyhovie, avšak medzitým neraz prejdú celé týždne alebo aj mesiace, povedali pre NBC News zdroje z americkej vlády i z Európy.