Úvod ZO ZAHRANIČIA Bidenova administratíva prijme na návrh Cichanovskej nové sankcie proti Bielorusku

Bidenova administratíva prijme na návrh Cichanovskej nové sankcie proti Bielorusku

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Administratíva prezidenta USA Joea Bidena prijme nové sankcie proti bieloruskému režimu. Spravodajský web Belsat napísal, že zavedenie sankcií je časovo zosúladené s prvým výročím volieb v Bielorusku, „ktoré medzinárodné spoločenstvo odsúdilo ako podvodné“.

Dosiaľ najrozsiahlejší balík sankcií USA proti Minsku sa bude vzťahovať na fyzické a právnické osoby vrátane jednej z najväčších bieloruských štátnych spoločností Belaruskali, banky Absolut prepojenej na Lukašenkov režim či bieloruského olympijského výboru.

Postihnuté osoby a subjekty sú podľa Washingtonu zodpovedné za potláčanie demokracie a ľudských práv, alebo za pranie špinavých peňazí. Subjekty, na ktoré sa budú nové sankcie vzťahovať, navrhla bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská na nedávnom stretnutí s prezidentom USA.

Cichanovská sa vyjadrila, že terčom sankcií by mali byť „spoločnosti monopolizované bieloruským režimom“, okrem spomenutej spoločnosti Belaruskali aj či ropné a oceliarske podniky. Sankcie by podľa jej názoru mali byť prísnejšie. Teraz platné reštrikcie sú vraj skôr symbolické a „morálne“.

V tejto súvislosti Cichanovská poukázala na to, že sektorové sankcie uvalené Európskou úniou po vynútenom odklonení letu spoločnosti Ryanair a zatknutí bieloruského novinára na jeho palube „sú silné“. Podľa názoru Cichanovskej by USA mohli túto politiku nasledovať.

Neúspešná prezidentská kandidátka Cichanovská vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby 9. augusta – v deň výročia prezidentkých volieb, ktoré v Bielorusku vyvolali rozsiahle protesty – „vyslalo signál solidarity s Bielorusmi bojujúcimi za demokraciu a slobodu“.