Úvod ZO ZAHRANIČIA Bidenova administratíva žiada rozsiahle medzinárodné vyšetrenie pôvodu pandémie COVID-19

Bidenova administratíva žiada rozsiahle medzinárodné vyšetrenie pôvodu pandémie COVID-19

Foto: archív

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová vyhlásila, že Spojené štáty žiadajú rozsiahle a jasné medzinárodné vyšetrenie pôvodu pandémie koronavírusu v Číne. Dodala, že je nevyhnutné „prísť na koreň“ toho, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež „veľké znepokojenie“ nad „dezinformáciámi“ prichádzajúcimi z „niektorých zdrojov v Číne“.

Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí. Do Wuchanu pricestoval v januári tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý tam má skúmať pôvod pandémie.

Bývalý americký prezident Donald Trump a niektorí členovia jeho administratívy tvrdili, že koronavírus pochádza z Inštitútu virológie v stredočínskom meste Wu-chan. Ministerstvo zahraničných vecí USA tesne pred Trumpovým odchodom uviedlo, že pracovníci laboratória vo Wu-chane predvlani mali príznaky choroby COVID-19, a to oveľa skôr, než sa na verejnosť dostali informácie o prvých prípadoch nákazy.

Čína obvinenia odmietla. V reakcii na ne zároveň uviedla, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať. Čínska vláda i štátne médiá hovoria o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland.

Psakiová povedala, že administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena venuje značné vlastné prostriedky na pochopenie toho, čo sa vlastne stalo, pričom sa nebude spoliehať iba na správu WHO.

Washington bude podľa nej „čerpať z informácií zhromaždených a analyzovaných našimi tajnými službami“ a zároveň bude spolupracovať so spojencami na posúdení „dôveryhodnosti“ medzinárodnej správy WHO.