Úvod Spoločnosť Bielorusko chce zaviesť kvóty na bieloruštinu v televízii

Bielorusko chce zaviesť kvóty na bieloruštinu v televízii

Foto: archív

Minimálne tretina vysielacieho času na miestnych televíznych kanáloch by mala byť podľa najnovších zámerov bieloruskej administratívy v bieloruštine. Informoval o tom spravodajský server Lenta.ru. Zavedenie minimálne tretinových kvót avizovala počas stretnutia s predstaviteľmi spoločnosti Belaruskali šéfka prezidentskej kancelárie Nataľja Kočanovová.

Na otázku novinárov, ktorí sa pri tejto príležitosti opýtali na súčasný stav bielorusko-ruských vzťahov, Kočanovová odpovedala, že „Bielorusko je mierumilovná krajina, ktorá má špecificky blízke vzťahy so svojím hlavným partnerom Ruskom”, pričom dodala, že Rusi sú pre Bielorusov bratia. Tradične dobré vzťahy medzi Minskom a Moskvou boli naštrbené po tom, ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko ešte v decembri 2018 tvrdo kritizoval ruské daňové zmeny.

Tie spôsobili, že jeho krajina musí platiť za ruskú ropu a plyn vyššiu cenu. Jeho ruský náprotivok Vladimir Putin však kritiku odmietol slovami, že aj napriek zmenám Bielorusko platí za ruské energetické zdroje oveľa menej ako ostatné krajiny.

Ruština bola v Bielorusku vyhlásená za druhý úradný jazyk popri bieloruštine v roku 1995. Stalo sa tak na základe referenda, v ktorom sa za tento krok vyslovilo 83,3 percenta zúčastnených občanov. Z výsledkov posledného sčítania obyvateľstva z roku 2009 vyplýva, že až 70 percent obyvateľov Bieloruska považuje za jazyk bežnej komunikácie ruštinu a iba 23 percent bieloruštinu.