Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko si zvolilo nový parlament

Bielorusko si zvolilo nový parlament

Foto: archív

Misie pozorovateľov Spoločenstva nezávislých štátov a Šanghajskej organizácie spolupráce považujú parlamentné voľby v Bielorusku za demokratické a transparentné. Nedostatky boli izolovanými prípadmi, mali technický charakter a neovplyvnili výsledky hlasovania, uviedol vedúci pozorovateľskej misie SNŠ Sergej Lebedev.

Na parlamentných voľbách v Bielorusku bolo akreditovaných viac ako tisíc medzinárodných pozorovateľov. Lebedev povedal, že voľby do dolnej komory bieloruského parlamentu sa uskutočnili v súlade s ústavou, boli dobre zorganizované a mali dôstojný priebeh.

Ocenil, že sa podarilo odstrániť niektoré nedostatky, ktoré pozorovatelia zaznamenali v minulých voľbách. Všetkých 110 zvolených poslancov parlamentu zastupuje politické strany lojálne bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Ide o Bieloruskú vlasteneckú stranu, Republikánsku stranu práce a spravodlivosti a Liberálnu demokratickú stranu.

Do nového parlamentu boli zvolení aj predstavitelia občianskeho združenia Biela Rus. V dosluhujúcom parlamente mala opozícia dvoch zástupcov. Nový parlament sa na svojom ustanovujúcom zasadnutí zíde 6. decembra. Svoje právo voliť v týchto parlamentných voľbách využilo 77,22 percenta voličov, čo je o tri percentná viac ako pri hlasovaní v roku 2016.