Úvod Politika Blaha odkázal Pompeovi: Slovensko je suverénny štát, nie americká kolónia!

Blaha odkázal Pompeovi: Slovensko je suverénny štát, nie americká kolónia!

Mike Pompeo. (Foto: archív)

Vzťah Slovenska a USA bol vybudovaný na spoločných hodnotách, ktoré je potrebné chrániť. Vo svojom prejave pri pamätníku Brána slobody pod hradom Devín to povedal americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý bol na oficiálnej návšteve SR. Dodal, že USA sú pripravené stáť ako priateľ, partner a spojenec Slovenska aj v ďalších desaťročiach.

Pri pamätníku sa šéf americkej diplomacie stretol so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska a ocenil ich odvahu. „Pamätníky ako ten, pri ktorom stojím, zabezpečujú, aby sme nezabudli, čo je v stávke,“ vyhlásil Pompeo s tým, že je pre neho “obrovskou cťou” uctiť si pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí prišli o život, keď sa snažili utiecť pred komunistickým režimom. „Vedeli, že utiecť znamená riskovať život. Ale aj tak sa o to pokúsili. Taká je ľudská túžba po slobode,“ konštatoval.

Pompeo tiež spomenul svoj zážitok so železnou oponou, keď ako mladý vojak hliadkoval pri hranici Československa. Pochválil rozhodnutie Slovenska pridať sa po páde bývalého  režimu ku komunite transatlantických demokracií. „Slovensko nikdy nebolo nezávislejšie a prosperujúcejšie ako dnes,“ myslí si.

Pompeo pri pamätníku Brána slobody v Devíne. (Foto: archív)

Varoval však pred silami, ktoré spoločné hodnoty, na ktorých stojí aj americko-slovenské priateľstvo, ohrozujú. Spomenul “ruskú agresiu”, ktorá podľa neho podkopáva slobodu na tomto kontinente a Čínu, ktorá „potláča ľudské práva, má mocenské ambície a zvyšuje svoj vplyv v zahraničí“.

Vojenské a obranné otázky, vzájomný obchod, ale aj možná obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Európskou úniou boli hlavnými témami rozhovoru premiéra Petra Pellegriniho s ministrom zahraničných vecí USA. Oznámil to samotný predseda vlády. Pellegrini sa pochválil aj tým, ako Slovensko zvyšuje výdavky na obranu.

Práve Washington tlačí členské krajiny NATO, aby splnili svoj sľub vynakladať dve percentá HDP na obranu. „Slovensko vie, že NATO je najefektívnejšie, keď doň prispievajú všetky členské krajiny,“ pokračoval Pompeo. Zároveň ocenil záväzok vynakladať dve percentá HDP na obranu do roku 2024. USA podľa Pompea zohrávajú významnú úlohu pri modernizácii Ozbrojených síl SR, keďže od nich nakupujeme stíhačky.

Pompeo a Lajčák na pôde ministerstva zahraničných vecí. (Foto: archív)

Záväzok Spojených štátov amerických byť spojencom Slovenska ako členského štátu Európskej únie a NATO potvrdil Pompeo po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Miroslav Lajčákom. Obaja prebrali širokú škálu otázok – okrem iného spoluprácu v obranných otázkach, vzájomný obchod, predsedníctvo Slovenska v OBSE, situáciu na Ukrajine, v krajinách Východného partnerstva či na západnom Balkáne. Dotkli sa aj Venezuely či mocenských ambícií Číny. Vo všetkých vystúpeniach Mika Pompea nechýbal odkaz na 30. výročie Nežnej revolúcie.

Hoci Washington a európski spojenci nemusia vždy vo všetkom súhlasiť, podstatné je, že vedú dialóg. „Teší ma, že v časoch, keď sa hovorí o rozporoch, americká strana prejavila záujem diskutovať a vypočuť si náš názor,“ povedal Lajčák. Pripomenul, že ubehlo 20 rokov odvtedy, čo Slovensko navštívila vtedajšia ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

„Odvtedy sme ale niekde úplne inde. Dnes sme spojenci a partneri. Kvalita vzťahov je neporovnateľná,“ povedal Lajčák. Zároveň informoval, že Pompeo si dnes vypočul „silný apel“ na zachovanie a posilnenie transatlantickej väzby. Súčasný prezident Donald Trump, v ktorého vláde Pompeo slúži, totiž presadzuje väčší izolacionizmus Spojených štátov. „Slovensko, EÚ, NATO ostávajú najbližšími spojencami USA. Okrem hodnotovej blízkosti sme si najväčšími investormi,“ argumentoval šéf slovenskej diplomacie.

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Na Pompeovu návštevu Slovenska zareagoval aj predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. Pri tejto príležitosti nahral tesne pred príchodom Pompea kritické internetové video, v ktorom sa nepriamo pridal k názorom niektorých zahraničných politológov, že americký minister prišiel na Slovensko predovšetkým so zámerom oslabiť vplyv Ruska na Slovensku.

Blaha vo videu Pompea nazýva “veľkým hejterom Ruskej federácie”. Okrem iných spomenul aj jeho výrok, že Rusi ohrozujú Európu. “Američania majú vojenské základne po celom svete a len za posledných 30 rokov dokázali rozmlátiť Juhosláviu, Irak, Líbyu, Sýriu, kus Latinskej Ameriky a niekoľko ďalších afrických štátov. A my sa máme báť Ruska?” opýtal sa Blaha.

“Mike Pompeo je vojnový jastrab, ktorý útočí na Irán, Venezuelu, ale v prípade Saudskej Arábie, ktorá masakruje deti v Jemene, mu to neprekáža. Tam dokonca veľmi silno obhajuje predaj zbraní do tejto krajiny,” upozornil Blaha. “Americkí ministri k nám nechodia zo zdvorilosti. S najväčšou pravdepodobnosťou prinášajú pokyny a inštrukcie pre svojich agentov.

A ten najznámejší agent USA sedí v Prezidentskom paláci. Bude Mike Pompeo lobovať za to, aby sme ešte viac investovali do zbraní? Bude lobovať za to, aby sme ešte viac šírili rusofóbiu a nenávideli Rusko? Nech už bude lobovať za čokoľvek, nebude to nič dobré. Slovensko je suverénny štát a mierumilovný štát, a nie nijaká americká kolónia,” odkázal Pompeovi Ľuboš Blaha.

Ľuboš Blaha: Krutá pravda o Pompeovi