Úvod ZO ZAHRANIČIA Bojovníci z Azovstaľu budú postavení pred súd, tvrdí Pušilin

Bojovníci z Azovstaľu budú postavení pred súd, tvrdí Pušilin

Foto: archív

Vodca Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin vyhlásil, že ukrajinských bojovníkov, ktorí sa vzdali ruskej armáde v oceliarniach Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ, postavia v Donecku pred súd.

„Zajatci z Azovstaľu sú zadržiavaní na území Doneckej ľudovej republiky. Plánované je aj zorganizovanie medzinárodného tribunálu na území tejto republiky,“ povedal Pušilin. Bližšie podrobnosti týkajúce sa toho, akým obvineniam budú zajatí vojaci čeliť, nie sú zatiaľ známe.

Ukrajinskí vojaci bránili prístavné mesto Mariupoľ pred ruskými jednotkami 80 dní. Poslednou baštou ich odporu v meste bol práve rozsiahly komplex oceliarní Azovstaľ, kam sa spolu s ukrajinskými vojakmi uchýlili aj stovky civilistov.

Ukrajinskí vojaci, ktorí komplex bránili, začali skladať zbrane a vzdávať sa 16. mája. Presný počet vojakov, ktorí sa vzdali, nie je známy. Mnohí z nich majú byť príslušníkmi neonacistického pluku Azov.

Rusko nedávno oznámilo, že sa vzdali už aj poslední bojovníci brániaci Azovstaľ a že nad oceliarňami tak Moskva prevzala úplnú kontrolu, v dôsledku čoho už ovládla aj celý Mariupoľ. Moskva v poslednom čase zverejnila niekoľko videí a fotografií zajatých vojakov z Azovstaľu, najmä zranených, ktorí sa liečia v nemocniciach.

Miesto, kam ich previezli, ani celkový počet zajatcov však nie sú známe. Objavili sa však už správy, že viacerých previezli na územie ovládané separatistami podporovanými Moskvou v Donecku.