Úvod Z DOMOVA Bratislava pripravuje vznik mestskej potravinovej banky

Bratislava pripravuje vznik mestskej potravinovej banky

Foto: archív

Bratislava v partnerstve so združením Free Food pripravuje vznik prvej mestskej potravinovej banky. Vďaka nej by väčšina nepredaných potravín nemusela putovať do koša, ale k ľuďom, ktorí ich potrebujú. Mesto chce vybudovať systém spolupráce s reťazcami, ktoré potraviny darujú, uskladniť ich v mestskom sklade a potom ich dopraviť do organizácií, pomáhajúcim seniorom, ľuďom bez domova či sociálne odkázaným.

Bratislava ako posledné hlavné mesto v rámci V4 nemá sklad potravín, v ktorom by sa združovali všetky prebytky obchodných reťazcov a distribuovali sa tam, kde sú potrebné. „Podľa skúsenosti z Brna pritom ročne môžeme takýmto spôsobom zachrániť viac ako 200 ton potravín,“ povedal splnomocnenec bratislavského primátora pre ľudí bez domova a sociálne bývanie Sergej Kára.

Súčasné riešenia v Bratislave považuje zatiaľ len ako čiastkové. Niektoré organizácie, pomáhajúce sociálne odkázaným ľuďom, spolupracujú s obchodnými reťazcami, ale funguje to podľa neho na „dobré slovo“. „V partnerstve so združením Free Food, ktoré sa dlhodobo venuje manažmentu prebytkových potravín, sme spustili spoluprácu na vzniku mestskej potravinovej banky.

Foto: archív

Tá má na základe intenzívnej spolupráce s reťazcami preberať tovar, ktorý sa dennodenne uvoľňuje, uskladňovať ho vo vyčlenenom mestskom sklade a následne ho distribuovať organizáciám, ktoré pracujú s ľuďmi, pre ktorých je takáto potravinová pomoc dôležitá,“ vysvetlil Kára.

Potraviny môžu poslúžiť zariadeniam pre seniorov, organizáciám pracujúcimi s ľuďmi bez domova či s rodinami v zlej sociálnej situácii. Taktiež je tu možnosť spolupráce s mestskými časťami. Spustenie prevádzky potravinovej banky je naplánované na budúci rok.

„Máme už identifikované aj mestské skladové priestory. Budú však musieť prejsť čiastočnou rekonštrukciou, aby sme tam mohli potraviny uskladniť,“ priblížil splnomocnenec. Náklady podľa neho presiahnu 200-tisíc eur.

V mestskom rozpočte na budúci rok už majú naplánované isté finančné prostriedky. Uchádzať sa plánujú aj o prostriedky z Európskej únie. Free Food by chcelo poskytnúť do projektu aj vozidlo, ktoré by malo slúžiť na prevoz potravín. Spolupráca a pomoc pri vzniku potravinovej banky sa podľa Káru črtá aj zo strany reťazcov.