Úvod ZO ZAHRANIČIA Brazílsky prezident chce sťažiť mazanie príspevkov zo sociálnych sietí

Brazílsky prezident chce sťažiť mazanie príspevkov zo sociálnych sietí

Foto: archív

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vydal dekrét, ktorým chce sťažiť mazanie príspevkov a účtov zo strany prevádzkovateľov sociálnych sietí. Bolsonaro uviedol, že nový výnos prijal, aby ochránil slobodu slova.

Pred zmazaním príspevku alebo účtu by mali firmy užívateľovi riadne vysvetliť, prečo chcú k tomuto opatreniu pristúpiť. Nie je však jasné, ako bude nová norma fungovať v praxi. Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na veľké sociálne siete, ktoré majú v Brazílii aspoň desať miliónov užívateľov.

„Toto provizórne opatrenie výrazne bráni našej schopnosti obmedziť zneužívanie našich platforiem… Súhlasíme s právnymi expertmi a odborníkmi, ktorí vnímajú toto opatrenie ako porušenie ústavných práv,” uviedol hovorca sociálnej siete Facebook.

V uplynulých mesiacoch Facebook zmazal niekoľko príspevkov od brazílskeho prezidenta a jeho priaznivcov. Podobný krok urobil aj portál YouTube. Išlo o videá, ktoré mali obsahovať neoverené alebo nepravdivé informácie o pandémii. Nový dekrét už nadobudol účinnosť, ale oficiálne ešte musí dokument ratifikovať Kongres.