Úvod ZO ZAHRANIČIA Mexiko nahradí sochu Krištofa Kolumba sochou domorodej obyvateľky

Mexiko nahradí sochu Krištofa Kolumba sochou domorodej obyvateľky

Foto: archív

Sochu talianskeho moreplavca Krištofa Kolumba na jednej z hlavných ulíc v meste Mexiko nahradia sochou domorodej obyvateľky Mexika, oznámila starostka mesta Claudia Sheinbaumová. Bronzovú sochu tohto talianskeho moreplavca umiestnili na triede Paseo de la Reforma ešte koncom 19. storočia.

Minulý rok ju však odniesli s cieľom vykonať na nej reštauračné práce. Kolumba nahradí socha pôvodnej obyvateľky z civilizácie Olmékov, ktorú vytvoril mexický umelec Pedro Reyes. Táto civilizácia žila na území dnešného Mexika približne od roku 1500 pred naším letopočtom.

Socha olméckej ženy má byť podľa Sheinbaumovej prejavom úcty predovšetkým k ženám z radov domorodých obyvateľov, ktoré v „dejinách Mexika znášali pravdepodobne najťažšie bremeno”. „Kolumba samozrejme uznávame,“ povedala Sheinbaumová.

Upozornila však na dva rôzne pohľady na túto historickú osobnosť. Európa si ho podľa jej slov spája s objavením Ameriky, hoci v Mexiku už celé storočia predtým existovali civilizácie. Moreplavcovu sochu podľa starostky umiestnia na dôstojnom mieste v meste.

V Spojených štátoch odstránili z viacerých miest Kolumbove sochy po vlne protestov Black Lives Matters, ktoré minulý rok vyvolali celonárodné výzvy na odstránenie pamiatok spojených s koloniálnou minulosťou, pripomína El Mundo.

Krištof Kolumbus podnikol niekoľko moreplaveckých výprav a v roku 1492 objavil nový kontinent – Ameriku. Podľa všeobecne akceptovanej teórie pochádzal z talianskeho Janova. Zomrel 20. mája 1506.