Úvod ZO ZAHRANIČIA Británia stíhacie lietadlá Ukrajine nedá. Wallace: Riadiť stíhačku je ako šoférovať Formulu...

Británia stíhacie lietadlá Ukrajine nedá. Wallace: Riadiť stíhačku je ako šoférovať Formulu 1

Foto: archív

Britský minister obrany Ben Wallace prirovnal požiadavku Kyjeva o zaslanie bojových lietadiel Ukrajine k šoférovaniu monopostu Formuly 1. Obe tieto technicky náročné vozidlá – stíhacie lietadlo i pretekársky automobil – si podľa neho totiž vyžadujú niekoľkomesačný výcvik a špecializovanú posádku.

Po tom, čo viaceré západné krajiny Ukrajine prisľúbili dodávku tankov, administratíva prezidenta Volodymyra Zelenského požiadala aj o zaslanie stíhačiek, aby podľa nej mohli ukrajinské jednotky efektívnejšie bojovať proti Rusku. Veľká Británia však túto možnosť odmieta, tvrdiac, že v súčasnosti to „nie je prioritou a výcvik ukrajinských pilotov by zabral príliš veľa času“.

Wallace vyhlásil, že krajiny Západu sa teraz zameriavajú najmä na poskytnutie podpory vo forme streliva a rakiet zem-vzduch. Obsluha a údržba stíhačiek by si podľa neho vyžadovala niekoľkomesačný výcvik a „tím špeciálnych mechanikov“.

„Je to podobné, akoby ste namiesto klasického auta, ktoré môže šoférovať každý, niekomu darovali monopost Formuly 1,“ uviedol Wallace na margo potenciálnych komplikácií spojených s prevádzkou stíhačiek.