Úvod ZO ZAHRANIČIA Bulhari a Rumuni už môžu voľne vstupovať do Schengenu, ale iba letecky...

Bulhari a Rumuni už môžu voľne vstupovať do Schengenu, ale iba letecky a po mori

Foto: archív

Po trinástich rokoch čakania sa Bulharsko a Rumunsko čiastočne pripoja k schengenskému priestoru voľného pohybu. Ich občanom sa otvorí cestovanie leteckou a námornou dopravou bez hraničných kontrol, na pozemných hraniciach však kontroly zostanú v platnosti.

Úplné pripojenie oboch krajín k Schengenu zablokovalo Rakúsko v obavách pred prílevom žiadateľov o azyl. Čiastočný vstup do Schengenu je pre Bulharsko a Rumunsko „dôležitým míľnikom“, uviedol analytik zahraničnej politiky Stefan Popescu.

Symbolizuje to „otázku dôstojnosti a príslušnosti k Európskej únii. Každý Rumun, ktorý musel ísť v jazdnom pruhu oddelene od ostatných európskych občanov, cítil, že sa s ním zaobchádza inak”. Podľa rumunskej vlády sa schengenské pravidlá budú vzťahovať na štyri námorné prístavy a 17 letísk, z nich najväčšie je letisko Otopeni pri Bukurešti.

Všade tam sa posilnia pracovníci od pohraničnej polície až po imigračných úradníkov, aby „odhalili tých, ktorí chcú využiť výhody na to, aby opustili Rumunsko nelegálne,“ uviedla vláda.

Na hraniciach s Maďarskom dnes čakajú autodopravcovia podľa odborov zvyčajne 8 až 16 hodín, na bulharských 20 až 30 hodín s maximom tri dni. Bulharské podniky sú z toho pobúrené.

„Len tri percentá bulharského tovaru sa prepravujú letecky a po mori, zvyšných 97 percent po súši,“ povedal Vasil Velev, prezident Bulharskej asociácie priemyslu. „Takže sme na troch percentách v Schengene a nevieme, kedy tam budeme s ostatnými 97 percentami,“ povedal novinárom.

Bulharsko a Rumunsko dúfajú, že sa do Schengenu úplne integrujú do konca roka, ale pozícia Rakúska sa zatiaľ veľmi nezmenila. Tzv. schengenský priestor sa otvoril 14. júna 1985, keď bola v luxemburskej obci Schengen podpísaná Schengenská dohoda. Zakladajúcich päť európskych štátov sa vtedy dohodlo na bezcolnej únii.

Dnes môže vďaka nemu na ploche viac ako štyri milióny štvorcových kilometrov takmer 420 miliónov ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach. Po pristúpení Bulharska a Rumunska bude mať 29 členov – 25 z 27 členských štátov EÚ, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.