Úvod Z DOMOVA Čaputová nevie, či bude znovu kandidovať. Preferencie mi klesajú, lebo žijeme ťažké...

Čaputová nevie, či bude znovu kandidovať. Preferencie mi klesajú, lebo žijeme ťažké roky, tvrdí

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Zuzana Čaputová sa opätovnou kandidatúrou na post hlavy štátu zatiaľ nezaoberá. „Na takéto rozhodnutia mám ešte čas,“ povedala v diskusnej relácii televízie TA3, v ktorej hodnotila doterajšie trojročné obdobie vo funkcii.

„Je na to ešte čas,“ uviedla. „Toto rozhodnutie som ešte neurobila a ani sa ním nezaoberám,“ dodala s tým, že túto prácu nerobí ako politickú kampaň, to znamená, že mandát nerealizuje spôsobom, že slúži jej, keďže v svojej funkcii má slúžiť Slovensku a ľuďom.

Prezidentka na úvod relácie reagovala na otázku, prečo sú jej výroky sú v poslednom čase „ostrejšie“, čo u nej nebolo vždy zvykom. „V poslednom období som tak priama nebola, no počas troch rokov boli obdobia, ale najmä vo vývoji kríz, kedy si situácia vyžiadala moju väčšiu mieru otvorenosti a priamosti v komunikácii. Mám pocit, že doba si to žiada,“ odpovedala.

S jej klesajúcimi preferenciami to podľa nej nemá nič spoločné. „Od začiatku výkonu funkcie to prirodzene klesá tak, ako každému môjmu predchodcovi. Je to pre mňa zaujímavé,“ uviedla. To, kde možno cíti deficit, je zrozumiteľnosť vo vyjadreniach v dobe, ktorú žijeme, zopakovala.

Hovorí, že chápe frustráciu ľudí, keďže „žijeme ťažké roky“. Pripúšťa, že aj ona robí chyby. Ako príklad uviedla férovú kritiku, ktorou boli výhrady k vyznamenaniu členov Bielej légie. „Sme súčasťou okolností a ľudia nemajú kapacitu rozlišovať, za čo môže prezidentka, vláda a parlament,“ povedala.

S časom pribúdajú aj útoky na jej osobu, ktoré označila za nefér. „To, čo sa ma dotýka najviac, je neoprávnená kritika, klamstvá a bludy. Akékoľvek tvrdenia o tom, že slúžim, nebodaj, inej moci, čo sú akože vážne obvinenia, sú hlúpym, drzým klamstvom.

Zjavne mala na mysli výroky na jej adresu zo strany opozičných politikov, alernatívnych médií i veľkého množstva občanov na sociálnych sieťach, ktorí tvrdia, že slúži predovšetkým americkým záujmom.

Predseda Smeru-SD Robert Fico ju viackrát obvinil, že sa vo funkcii riadi politickými pokynmi z veľvyslanectva USA na Slovensku, jeho stranícky a poslanecký kolega Ľuboš Blaha ju dokonca priamo označil za americkú agentku.

Tí ľudia, ktorí ich šíria, vymysleli, vedia, že je to klamstvo,“ povedala s tým, že sú to veci, ktoré sú až nebezpečné. Dokáže sa stotožniť s kritikou, ak je vecná. Dodáva, že niekedy sú útoky vyčerpávajúce, no tvrdí, že „stupídne a hlúpe klamstvá ju skôr mobilizujú“.

Ako vyplynulo z nového prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza, ak by sa prezidentské voľby konali v súčasnosti, prezidentku SR Zuzanu Čaputovú by určite volilo iba 15 percent zo vzorky 1008 respondentov, určite by ju nevolilo 46 percent a pre 31 percent respondentov by Zuzana Čaputová bola jedným z kandidátov, o ktorom by vo voľbách uvažovali.