Úvod Z DOMOVA Čaputová odmietla požiadať o odstúpenie od Istanbulského dohovoru

Čaputová odmietla požiadať o odstúpenie od Istanbulského dohovoru

Foto: archív

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim a predsedom parlamentu Andrejom Dankom vydala vyhlásenie, v ktorom informovala, že nepožiada o odstúpenie Slovenska od Istanbulského dohovoru.

Následne navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska.

„Názor Ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru. V otázkach, ako je aj táto, sa môžeme posunúť len vo vecnej diskusii a s rešpektom k nášmu základnému zákonu, teda ústave, podľa ktorej má o súhlase s ratifikáciou rozhodnúť parlament,“ vyhlásila prezidentka.

Tvrdí, že nebude stáť v ceste vôli väčšiny v parlamente, ak o pristúpení alebo nepristúpení k dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom. To sa však podľa nej doteraz nestalo.

Istanbulský dohovor nie je ratifikovaný a podľa prezidentky Slovensku z neho nijaké záväzky nevyplývajú, a teda neplatí a nie je súčasťou právnej reality SR. „K jeho ratifikácii by mohlo prísť len vtedy, ak by väčšina parlamentu vyjadrila súhlas s pristúpením k dohovoru po prerokovaní jeho textu, čo sa doteraz nestalo a zjavne k tomu ani nie je politická vôľa,“ skonštatovala hlava štátu.

Stav týkajúci sa dohovoru platí od roku 2011, a keďže dohovor neplatí, nie je podľa Čaputovej nijaký naliehavý dôvod riešiť ho tri týždne pred voľbami. Prezidentka tiež vyjadrila pochopenie k obavám ľudí, podľa svojich slov rešpektuje výhradu k dohovoru a uznáva právo každému vyjadriť sa. „Čo však rešpektovať nemôžem a nebudem, je prekrúcanie faktov, vyvolávanie strachu a nenávisti k nositeľom iného názoru,“ dodala.

Organizátorov a účastníkov utorkových protestov súvisiacich s odmietnutím dohovoru Čaputová požiadala, aby svoj názor vyjadrili pokojne a nekonfrontačne. „Buďme si, prosím, vedomí váhy svojich slov a skutkov a buďme si vedomí zodpovednosti za následky, ktoré nenávistná rétorika a vyvolávanie úplne zbytočných vášní našej spoločnosti spôsobujú,“ uzavrela.

Predseda NR SR Andrej Danko konanie prezidentky označil za alibistické, pretože parlament dávnejšie prijal uznesenie, že o ratifikácii dokumentu rokovať nebude. Šéf národniarov odmietol, že by SNS vyťahovala tému účelovo pred voľbami.