Úvod Z DOMOVA Čaputová: Prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou v SR

Čaputová: Prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou v SR

Foto: archív

Prezidentská kancelária zasadila vo vojenskom obvode Záhorie pri lokalite Studienka okolo 1500 jelší lepkavých. Urobila tak v súvislosti so záväzkom kompenzovať svoju uhlíkovú stopu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová spolu s generálnym riaditeľom štátneho podniku Vojenských lesov a majetkov SR Jánom Juricom.

Jelšu lepkavú podľa Juricu sadili na podmočené stanovištia. Drevina má vysokú akumulačnú schopnosť vody a vie rýchlo vylučovať vodu, vďaka čomu prežije. Plocha, ktorú zalesnili, bude mať o 10 až 20 rokov štvormetrové až päťmetrové porasty. „V našich priestoroch vo vojenských lesoch a majetkoch ročne zalesňujeme plochu okolo 300 až 400 hektárov,“ povedal Jurica.

Čaputová dodala, že prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku. Celkovo už zamestnanci a ich rodinní príslušníci vysadili 5000 stromov. „Pre lepšiu predstavu je to prezidentský les, ktorý je veľký ako dve futbalové ihriská,“ poznamenala hlava štátu.

Myslí si, že je dôležité vracať do pozornosti tému ochrany klímy. Z roka na rok podľa prezidentky viac vidieť globálne otepľovanie, problémy so suchom alebo záplavami, či výkyvmi počasia. „Každý svojou mierou môžeme prispieť k tomu, aby sme eliminovali klimatické zmeny,“ poznamenala.