Úvod Ekonomika Celosvetová produkcia vína bola vlani najnižšia za 60 rokov

Celosvetová produkcia vína bola vlani najnižšia za 60 rokov

Foto: archív

Svetová produkcia vína klesla vlani na vyše 60-ročné minimum. Výrobcovia totiž vyprodukovali len 250 miliónov hektolitrov tohto obľúbeného alkoholického nápoja. To je takmer deväťpercentný pokles v porovnaní s rokom 2016 a zároveň najnižšia produkcia od roku 1957, keď sa vo svete vyrobilo 173,8 milióna hektolitrov vína.

Za nízke čísla môžu podľa vinárov nepriaznivé poveternostné podmienky. Napríklad v Španielsku, Taliansku a vo Francúzsku výroba dokonca klesla o viac ako šestinu, na Slovensku približne o sedminu. Francúzsko odôvodnilo rekordné zníženie produkcie sériou zlých poveternostných podmienok, od jarných mrazov cez suchá po búrky, ktoré postihli väčšinu hlavných pestovateľských oblastí vrátane Bordeaux a Champagne.

Celková produkcia vína v krajinách EÚ klesla o 14,6 percenta na 141 miliónov hektolitrov. Na rozdiel od únie zostala vlaňajšia produkcia takmer stabilná v Spojených štátoch, ktoré sú štvrtým najväčším svetovým výrobcom vína, a v Číne. Tá v produkcii vína dobieha Austráliu a Argentínu. Zmiešané výsledky zaznamenali štáty v Južnej Amerike. Kým produkcia vína v Argentíne minulý rok vzrástla o 25 percent, ale po veľmi nízkej produkcii v roku 2016, v Čile klesla o 6 percent.

Zlé počasie zasiahlo aj mnohých vinárov na Slovensku. V posledných rokoch sa k mrazom pridali rôzne choroby viniča. Vinou tejto kombinácie prekážok produkcia hrozna za posledné dva roky klesla o takmer 20 percent. Kým dlhodobý slovenský priemer množstva vyrobeného vína je 347-tisíc hektolitrov, minulý rok to bolo o 50-tisíc hektolitrov menej.

Globálna konzumácia vína sa však vlani zvýšila, a to o 1,8 percenta na 243 miliónov hektolitrov. Spojené štáty potvrdili pozíciu najväčšieho konzumenta vína na svete so spotrebou 32,6 milióna hektolitrov. Druhé bolo Francúzsko s 27 miliónmi. Už tri roky sa okrem toho výrazne zvyšuje spotreba vína v Číne.

Najväčším vývozcom vína vlani zostalo Španielsko s podielom na globálnom objeme vývozu 20,5 percenta. Podľa hodnoty vývozu je však najväčším exportérom Francúzsko, ktoré vlani vyviezlo víno za deväť miliárd eur.

Foto: archív