Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká herečka Jiřina Bohdalová sa dožíva deväťdesiatky

Česká herečka Jiřina Bohdalová sa dožíva deväťdesiatky

Jiřina Bohdalová. (Foto: archív)

Legendárna Jiřina Bohdalová oslávila 90. narodeniny. Už desaťročia je českou hereckou superstar a zo svojho pomyselného trónu ju nezosadil ani jej vysoký vek – stále je profesionálne aktívna.

Bohdalová je univerzálnym typom herečky, ktorá má svojom konte množstvo tragických či dramatických úloh na filmovom plátne i na divadelnom javisku, no predovšetkým je známa ako predstaviteľka komediálnych úloh a účinkujúca v zábavných televíznych šou.

Jiřina Bohdalová sa narodila 3. mája 1931 v Prahe. Jej otec František Bohdal bol truhlár a matka Marie Bohdalová pracovala ako slúžka, no hrala aj v ochotníckom divadle. Jiřina zdedila talent po nej. Svoj herecký debut zažila zásluhou svojej matky už v šiestich rokoch v nemom filme Pižla a Žižla na cestách.

Na plátne sa objavovala aj v ďalších rokoch, napríklad v komédii Zlaté dno, v ktorej hral hlavnú rolu Vlasta Burian. Prvé väčšie herecké príležitosti sa začali objavovať až v 50. rokoch.

Foto: archív

Po maturite v roku 1949 bola učiteľkou v Ostrave. Tu sa zoznámila so svojím neskorším manželom, s ktorým má dcéru, herečku Simonu Stašovú. To bol dôvod, pre ktorý musela prerušiť štúdium herectva.

Navyše v roku 1954 jej otca zatkla Štátna bezpečnosť a súd mu vymeral pätnásťročný trest. Vo väzení nakoniec prežil šesť rokov. Začínajúca herečka tak musela živiť matku, sestru i dcéru.

Napriek prekážkam v roku 1957 ukončila štúdium Divadelnej fakulty Akademie múzických umění. Jan Werich ju angažoval vo svojom Divadle ABC, herečka to pripisuje skutočnosti, že sa dozvedel o jej problémoch so štátnou mocou.

„Myslím si, že mi najprv ponúkol angažmán, aby urobil dobrý skutok. A až neskôr, keď sa o mne prekrásne vyjadroval, asi pochopil, že spojil pomoc mne i môjmu talentu,“ povedala Bohdalová v rozhovore pre Český rozhlas. Od roku 1967 sa jej domovskou scénou stalo pražské Divadlo na Vinohradoch.

Foto: archív

Svoj komediálny talent predviedla v komédii Florenc 13:30 z roku 1957. Len počas roka 1961 hrala v jedenástich filmoch. Až v roku 1963 však získala hlavnú rolu – vo dvojici s Jiřím Sovákom – v známej komédii Kráľ Kráľov.

Frič jej o rok neskôr ponúkol titulnú rolu aj v dráme Hviezda zvaná Pelyněk. Opäť komediálnu postavu ostýchavej mladej dámy si zahrala vo filme Čintamani a podvodník, nakrútenom podľa poviedok Karla Čapka.

V roku 1965 účinkovala v známej satire Biela pani. Nasledovali veselohry Dáma na koľajniciach (1966) a Ženu ani kvetinou neudrieš (1966). Opäť s Jiřím Sovákom si zahrala aj v krimikomédii Prísne tajné premiéry (1967).

Do konca 60. rokov sa Jiřina Bohdalová stala jednou z najobľúbenejších a najobsadzovanejších českých herečiek. A práve v tomto čase dostala roku v legendárnom filme Svetáci, kde si zahrala spolu s Jiřinou Jiráskovou a Ivou Janžurovou trojicu žien zvádzajúcich „fasádnikov“ v podaní Jana Libíčka, Vlastimila Brodského a Jiřího Sováka.

„To sa skutočne podarilo po všetkých stránkach. Veľmi sme sa zabávali a je to vidieť. Ale nezabávali sme sa medzi sebou, bavili sme sa tým, čo tam ešte pridať v rámci svojej figúry,“ spomína na film herečka.

S Karlom Gottom. (Foto: archív)

Mimoriadne úspešný bol pre Bohdalovú aj rok 1970: Zaskvela sa v komédii Štyri vraždy stačia, miláčik. Podobenstvom vzťahu muža a ženy bola snímka Ester Krumbachovej Vražda Ing. Čerta.

A so svojím vtedajším manželom Radkom Brzobohatým predviedla ozajstný herecký koncert v politickej dráme Ucho, ktorá však vzápätí po nakrútení putovala do trezoru. V televíznom filme Františka Filipa Kat nepočká tiež presvedčivo stvárnila tragický osud herečky Anny Letenskej, ktorú počas 2. svetovej vojny zatklo gestapo.

Čoraz častejšie sa objavovala v televíznych filmoch i seriáloch (v roku 1975 to bol napríklad seriál Chalupári), spoločne s Vladimírom Dvořákom sa pravidelne prihovárala divákom ako konferenciérka zábavnej relácie Televarieté.

Nezabudnuteľné sú jej “manželské” scénky s Vladimírom Menšíkom. Popri televíznej zábave sa jej parketou stali aj večerníčky, v ktorých prepožičala hlas celej plejáde postavičiek – aj keď sa neskôr herečka posťažovala, že dabovanie „panrdláčikov“ jej zničilo hlasivky.

S Vladimírom Dvořákom v Televarieté. (Foto: archív)

Úlohu mentálne zaostalej ženy v dráme Fany z roku 1995 považuje Bohdalová za jednu z najnáročnejších, už aj preto, že musela dávať pozor, aby nevyznela ako karikatúra. Vo filme Vrásky z lásky (2012), sa Bohdalová opäť stretla s bývalým mužom Radkom Brzobohatým. Zahrala si aj titulnú postavu v detektívnom seriáli Ach, tie vraždy! (2010 – 2012). V roku 2021 ju môžu diváci uvidieť v snímke Vianočný príbeh.

Herečka získala v roku 1985 titul zaslúžilá umelkyňa, ocenili ju dvomi českými levmi za stvárnenie hlavných rolí vo filmoch Nesmrteľná teta a Fany, desaťkrát vyhrala v ankete TýTý, kde bola uvedená do Dvorany slávy. V roku 2010 získala cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v obore činohra. O tri roky neskôr jej prezident Miloš Zeman udelil medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Nápad svojej dcéry Simony Stašovej venovať sa herectvu, spočiatku Bohdalová považovala za „nedostatok fantázie“. Herečka Jiřina Jirásková však Simonu Stašovú vyskúšala a povzbudila – a aby Bohdalovú podpichla, oznámila jej, že „obgeneráciu sa rodia talentovaní ľudia“. O hereckom umení svojej dcéry sa však Jiřina Bohdalová vyjadruje jednoznačne: „Je naozaj dobrá herečka.“

Dôležitými ľuďmi jej života boli a zostali rodičia. „Mala som vynikajúcich rodičov, na ktorých spomínam dodnes, vraciam sa k nim. Keď mám nejakú bolesť, tak im to poviem a verím, že nado mnou držia ruku a síce mi nemôžu odpovedať, ale viem, že ma počuli,“ zdôverila sa jubilantka.

S dcérou Simonou Stašovou. (Foto: archív)

Na významné jubileum herečky nezabudli ani jej fanúšikovia a kolegovia. Všetko najlepšie herečke zaželal aj český premiér Andrej Babiš. „Moja najobľúbenejšia herečka oslavuje 90. Jiřinka, veľa zdravia! Energie mášna rozdávanie,“ uviedol Babiš na sociálnej sieti pod spoločnou fotografiou s herečkou a obrovskou kyticou bielych ruží.

Ondřej Brzobohatý, Jakub Prachař a Libor Bouček k jubileu pripravili Jiřine Bohdalovej prekvapenie v podobe skladby s názvom Vystrelená. Originálny videoklip k piesni, ktorý sa finalizoval za pomoci počítačových trikov bez fyzickej prítomnosti oslávenkyne, sa odohráva vo vesmíre.

Narodeninovej piesni, ktorú nahrali s Big Bandom Gustava Broma pod vedením slovenského dirigenta Vladimíra Valoviča, nechýba humor a nadhľad. Odkazuje na skutočnosť, že čerstvá deväťdesiatnička už dosiahla všetky pozemské úspechy, ocenenia a desiatky rokov si získava srdcia všetkých fanúšikov naprieč generáciami, rokmi a režimami.

Nezostáva jej teda iná možnosť, ako “šíriť pozemskú kultúru po všetkých možných i nemožných galaxiách”… V klipe sa k trom autorom piesne pridáva k “misii JB-90” aj herec Vojta Kotek.

Vystřelená (darček pre Jiřinu Bohdalovú k jej 90. narodeninám):