Úvod ZO ZAHRANIČIA Český prezident udelil štátne vyznamenania Bohdalovej, Kellnerovi i Remekovi

Český prezident udelil štátne vyznamenania Bohdalovej, Kellnerovi i Remekovi

Prezident ČR Miloš Zeman. (Foto: archív)

Český prezident Miloš Zeman pri príležitosti 103. výročia vzniku Československa udelil štátne vyznamenania 29 osobnostiam. Medzi ocenenými sú herečka Jiřina Bohdalová alebo zahynuvší podnikateľ Petr Kellner.

Ceremoniál s odovzdávaním ocenení bol z dôvodu prezidentovej hospitalizácie bol preložený na 1. januára, keď by mali vyznamenania dostať aj tí, čo boli ocenení vlani. Vtedy sa slávnostné odovzdávanie vyznamenaní na Pražskom hrade nekonalo z dôvodu pandémie.

Bohdalová, rovnako ako zakladateľ investičnej spoločnosti PPF Kellner, dostala najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva I. triedy. Okrem nich boli takto ocenení prvý česko-slovenský kozmonaut Vladimír Remek, ktorý absolvoval let na orbite ako člen historicky prvej medzinárodnej vesmírnej posádky v roku 1978, britský diplomat Alfred Duff Coope a in memoriam dôstojník československého letectva Alexander Hess.

Rad T. G. Masaryka I. triedy dostane in memoriam Karel Raška, zakladateľ modernej československej epidemiológie. Medailu Za hrdinstvo dostanú veľvyslanec v Afganistane Jiří Baloun a Zdeněk Poul, ktorý velil jednotke, ktorá vyjednávala s radikálnym islamistickým hnutím Taliban.

Ako už bolo predtým avizované, medailu Za hrdinstvo dostala in memoriam vojačka Michaela Tichá, ktorá zahynula pri havárii vrtuľníka na Sinajskom polostrove. Medailu Za zásluhy dostanú dve desiatky osobností, napríklad džudista Lukáš Krpálek, psychiater Jan Cimický, hudobný skladateľ Karel Vágner alebo športový podnikateľ Michal Černošek.