Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská žiada Brusel, aby zosilnil tlak na Lukašenka

Cichanovská žiada Brusel, aby zosilnil tlak na Lukašenka

Foto: archív

Bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská, ktorú v Európskej únii „vymenovali“ za hlavu Bieloruska, žiada EÚ o reštrikcie a nátlak na „posledného diktátora Európy“. Vyzýva Brusel a členské štáty EÚ, aby „aktívnejšie podporovali bieloruskú opozíciu a zosilnili nátlak na Minsk“.

Tvrdí, že opozičné hnutie nezoslablo a demonštrácie budú pokračovať aj naďalej, až do „víťazného konca“. V rozhovore pre britský denník Financial Times poprela správy o rozkole v radoch bieloruskej opozície, ktoré sa čoraz častejšie objavujú nielen v domácich, ale aj v zahraničných médiách.

Zdôraznila, že sa mieni stretávať s lídrami európskych krajín a diskutovať o najdôležitejších otázkach od finančnej, mediálnej a inej pomoci opozícii až po zavedenie bezvízového styku EÚ a Bieloruska. Svoju snahu vysvetľuje tým, že by sa Bielorusi potom cítili ako slobodní obyvatelia Európy a Lukašenko by nemal nad nimi takú silnú moc.

Okrem toho požiadala, aby boli uvalené sankcie na Národný olympijský výbor Bieloruska. Na jeho čele totiž stojí samotný Alexandr Lukašenko. „Toto by bol osobný úder proti nemu,“ zdôraznila Cichanovská.