Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína: USA zámerne vytvorili podmienky vedúce k vojne na Ukrajine. Dodávky zbraní...

Čína: USA zámerne vytvorili podmienky vedúce k vojne na Ukrajine. Dodávky zbraní zintenzívňujú konflikt

Foto: archív

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Spojené štáty z toho, že zámerne vytvorili podmienky vedúce k ruskej vojenskej operácii na Ukrajine. Peking tiež odsúdil dodávky amerických zbraní pre ukrajinské sily brániace sa proti ruskej agresii.

„Ukrajinskú krízu spustili USA a sú najväčším faktorom, ktorý ju podnecuje a naďalej predáva ťažké a útočné zbrane Ukrajine, čo len predlžuje a zintenzívňuje celý konflikt,“ povedala novinárom hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning.

Hovorkyňa týmito slovami reagovala na otázku týkajúcu sa obvinení zo strany USA, že čínske spoločnosti ponúkajú podporu ruským silám. Tieto tvrdenia označila za „neodôvodnené podozrenia“ a „neopodstatnené vydieranie“. Dodala, že Peking sa nebude iba prizerať tomu, ako „USA poškodzujú legitímne práva a záujmy čínskych spoločností“.

Čína, ktorá je spojencom Ruska, špeciálnu vojenskú operáciu Ukrajine neodsúdila. K nárastu napätia medzi Pekingom a Washingtonom prišlo iba niekoľko dní pred očakávanou návštevou amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý má pricestovať do Pekingu.

Pôjde o prvú návštevu šéfa americkej diplomacie v Číne od roku 2018, keď ju navštívil Mike Pompeo z administratívy prezidenta Donalda Trumpa. Hovorkyňa rezortu diplomacie Číny varovala USA aj čo sa týka ich rozsiahlej vojenskej podpory pre Taiwan. V tejto súvislosti uviedla, že Washington by nemal prekročiť nijaké „červené línie“.

Taiwan má od roku 1949 svoju vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Spojené štáty oficiálne uznávajú tzv. politiku jednej Číny, ale podľa deklarácií amerických predstaviteľov sú proti “akýmkoľvek snahám Číny o násilné ovládnutie Taiwanu”.