Úvod Zaujímavé Prognózy lekárov: V roku 2050 bude až polovica ľudstva krátkozraká

Prognózy lekárov: V roku 2050 bude až polovica ľudstva krátkozraká

Foto: Royalty-Free/Corbis

Prognózy očných lekárov sú alarmujúce: podľa nich bude v roku 2050 približne polovica ľudstva krátkozraká. Zhruba u pätiny z nich sa pritom bude vyskytovať ťažká forma krátkozrakosti, hroziaca úplnou slepotou.

Zhoršujúci sa zrak, predovšetkým u mladšej generácie, je spojený najmä so súčasným životným štýlom. Čoraz zriedkavejšie sme na čerstvom vzduchu a aj vo voľnom čase zvyčajne sedíme pred televízorom alebo počítačom pri umelom osvetlení.

Pritom každá hodina na dennom svetle je prospešná nielen pre oči, ale pre celý organizmus. Slnečné svetlo dodáva telu vitamín D a podporuje tvorbu hormónov, pozitívne vplývajúcich aj na zrak.

Vonku sú zreničky zúžené a oči sa nemusia namáhať tak ako pri umelom svetle. Vnútri šošovka zaostruje viac na blízko, čo je pre ňu náročnejšie. Ani dlhodobý sústredený pohľad na monitor našim očiam neprospieva.

Od roku 2000 vzrástol počet ľudí postihnutých krátkozrakosťou niekoľkonásobne. Rapídne zhoršovanie zraku veľkej časti populácie trápi najmä vyspelé krajiny, kde obyvateľov prakticky od útleho detstva na každom kroku sprevádzajú digitálne zariadenia.