Úvod ZO ZAHRANIČIA Čínsky prezident Si Ťin-pching získal svoj tretí mandát

Čínsky prezident Si Ťin-pching získal svoj tretí mandát

Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Čínsky vodca Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie. Príslušný návrh schválil čínsky parlament jednomyseľne. Okrem toho delegáti Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov na svojom plenárnom zasadnutí zvolili Si Ťin-pchinga opätovne aj za šéfa Ústrednej vojenskej komisie, ktorá je vrcholným vojenským štátnym orgánom ČĽR.

Hlasovaním v parlamente vyvrcholil Siov vzostup, vďaka ktorému sa stal najmocnejším lídrom krajiny za posledné generácie, keďže vlani v októbri bol delegátmi zjazdu Komunistickej strany Číny potvrdený aj vo funkcii jej generálneho tajomníka.

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal čínskemu lídrovi Si Ťin-pchingovi k opätovnému zvoleniu do prezidentskej funkcie a zdôraznil posilňovanie vzťahov medzi oboma krajinami.

Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang nedávno povedal, že Čína musí v čoraz turbulentnejšom svete prehlbovať svoje vzťahy s Ruskom. Vzťahy medzi oboma krajinami podľa jeho slov upevňujú úzke väzby Si Ťin-pchinga s ruským lídrom Putinom. Čína naďalej odmieta odsúdiť ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine a kritizuje západné sankcie proti Moskve.