Úvod ZO ZAHRANIČIA Čínsky a ruský prezident naznačili oslabovanie ekonomického vplyvu Západu. Putin hovorí o...

Čínsky a ruský prezident naznačili oslabovanie ekonomického vplyvu Západu. Putin hovorí o dedolarizácii

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Čínsky líder Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin na tohtotýždňovom samite ekonomického spoločenstva BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) v Johannesburgu naznačili postupné oslabovanie ekonomického vplyvu Západu.

Niektorí pozorovatelia už podujatie nazvali „samitom južnej pologule“. Predstavitelia BRICS-u na záver samitu oznámil, že v roku 2024 sa rozšíri o šesť nových členov – Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.

Veľká časť pozornosti sa nevyhnutne sústredila na ruského lídra, ktorý vystúpil prostredníctvom videospojenia a odsúdil západné krajiny za „nelegitímne sankcie, ktoré pošliapavajú všetky pravidlá medzinárodného obchodu“, a za ich politiku, ktorá podľa neho podnecuje infláciu.

Za rozhodujúci krok smerom k multilaterálnemu svetu označil Putin postupné odpútavanie sa sveta od amerického dolára. Proces “dedolarizácie” podľa neho už nezvratne naberá na sile, čo dokazuje skutočnosť, že v americkej mene sa v roku 2022 zrealizovalo len 28,7 percenta celkového objemu obchodu medzi piatimi členmi zoskupenia BRICS.

Medzi účastníkmi bezpečnostnej konferencie bol aj nový čínsky minister obrany Li Šang-fu. Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska a zdržala sa uvalenia sankcií na Moskvu. Čínske vedenie verejne neodsúdilo ruskú vojanskú operáciu na Ukrajine a sústredilo sa na úlohu sprostredkovateľa medzi bojujúcimi stranami.

Na samite ruského prezidenta podporil čínsky prezident Si Ťin-pching. V prejave, ktorý prečítal jeho minister obchodu Wang Wen-tchao, potvrdil ochotu „podporovať demokratizáciu medzinárodných vzťahov a multipolaritu“. Spojeným štátom zároveň adresoval kritiku bez toho, aby ich menoval.

„Existuje krajina, ktorá si chce udržať svoju hegemóniu a robí všetko preto, aby ochromila rozvíjajúce sa a rozvojové krajiny,“ povedal. „Tie, ktoré sa rýchlo rozvíjajú, sú nimi obmedzované. Tí, ktorí ich dobiehajú, sú brzdení,“ konštatoval Si.

Čínsky a ruský pohľad na geopolitické otázky zdieľa aj bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Nedávno uviedol, že Bielorusko a Čína sú na rovnakej vlne, čo sa týka budovania multipolárneho sveta. Podobne ako Putin, aj Lukašenko často vystupuje proti hegemónii USA.