Úvod Z DOMOVA Uhrík: K svojim názorom som sa nedopracoval cez hajlovanie, ale životnou skúsenosťou...

Uhrík: K svojim názorom som sa nedopracoval cez hajlovanie, ale životnou skúsenosťou a kritickým myslením

Milan Uhrík. (Foto: Michaela Kolimárová)

Poslanec Európskeho parlamentu a líder opozičného hnutia Republika Milan Uhrík nepovažuje svoje niekdajšie členstvo v mládežníckej organizácii SDKÚ-DS Nová generácia za mladícku chybu. Označil ju za skúsenosť, za ktorú je vďačný. Uviedol to v stanovisku v reakcii na medializované informácie.

Uhrík priblížil, že ako študent mal kresťansko-konzervatívne názory, preto sa pridal k mládeži SDKÚ. „Rýchlo som sa však zorientoval a zistil, že ich politika nie je správna,“ uviedol. „Ak by sa to nestalo, tak by som možno nikdy nedospel k názorom, ktoré mám dnes,“ doplnil.

Následne podľa svojich slov vybudovali so súčasným šéfom ĽSNS Marianom Kotlebom vtedy najsilnejšiu stranu, ktorá bola jediná schopná otvorene kritizovať nedostatky v politike Západu. Europoslanec odmieta, že by svoje mládežnícke členstvo v organizácii SDKÚ tajil.

„O mojej minulosti vie minimálne päťtisíc ľudí na Slovensku už trinásť rokov. Vedeli o tom novinári v roku 2017, keď ma lustrovali počas kandidatúry na župana. Nie je náhoda, že to vytiahli práve teraz pred voľbami,“ tvrdí Uhrík. Pripomenul, že aj iní politici počas svojej kariéry zmenili názory.

“Milé médiá, tak vidíte. Nie som nijaký fašista. K svojim názorom som sa nedopracoval cez nejaké trápne hajlovanie, ale normálne – životnou skúsenosťou a kritickým myslením. Nehanbím sa za to, ani nemám pocit viny. Nikoho som neokradol, nikomu som neublížil a nikoho som nezabil,” uviedol na sociálnej sieti.

Uhrík pôsobil v Kotlebovej ĽSNS, v roku 2019 úspešne kandidoval za túto stranu do Európskeho parlamentu. Začiatkom roka 2021 spolu s ďalšími predstaviteľmi stranu opustil a založili hnutie Republika, ktorého sa stal predsedom.