Úvod Komentáre Čudná to krajina

Čudná to krajina

Foto: archív

Čudná to krajina, kde obvinia bývalého i súčasného riaditeľa spravodajskej služby len za to, že si plnili svoje povinnosti v zmysle ústavy a zákonov. Aby bola táto triáda úplná, treba napísať aj obvinenie pre budúceho riaditeľa SIS.

Pred nástupom do funkcie by mu mali odovzdať v písomnej forme trestné oznámenie, v ktorom sa bude uvádzať, že ak si bude plniť funkciu v zmysle ústavy a zákonov, jeho obvinenie sa správoplatní…

Čudná to krajina, kde zároveň zadržia a obvinia šéfa Národného bezpečnostného úradu len preto, že si plní svoje povinnosti. Pritom šéf NBÚ je, obrazne povedané, pánom nad životom a smrťou všetkých zamestnancov štátu, ktorí sa zoznamujú s utajovanými skutočnosťami.

Obvinenie takéhoto funkcionára vlastne spochybňuje celú bezpečnosť štátu, jeho orgánov a inštitúcií i firiem, ktoré v určitom segmente obchodujú so štátom. Buď tí ľudia nevedia, čo činia, alebo im na tomto štáte vôbec nezáleží. Myslím, že vo väčšine prípadov ide o kombináciu oboch prvkov.

Čudný to štát, v ktorom je bezpečnostný systém rozbitý na prach a väčšina tých, čo sú za to zodpovední, sa tvária, že sa nič nedeje. Ale páni Šípoš, Šeliga a Naď, ono sa to deje a vaša zodpovednosť nezaniká tým, že strčíte hlavu do piesku ako pštros.

Čudná to krajina, kde trestne stíhaní policajní funkcionári môžu obviňovať tých, ktorí na ich trestnú činnosť upozornili. Pritom nezákonnosť postupu týchto policajtov potvrdili nielen bezpečnostné orgány štátu, ale už desiatky rozhodnutí ústavného súdu, že postupovali v rozpore s ústavou.

Čudná to krajina, kde na odvolanie niekoho stačí pochybné obvinenie, kým na iných ani plná znôška obvinení a trestných konaní. Všetci tí s dvoma metrami by si mali uvedomiť, že v hre nie sú ich osobné záujmy a pochybné politické kalkuly, ale pokojný život päť a pol milióna obyvateľov.

Keď sme roku 1993 zakladali Slovenskú republiku, nikto si nevedel predstaviť, že by sa mohli zopakovať časy, o ktorých zhruba pred 180 rokmi písal Samo Chalupka: Nad Kráľovou hoľou/ čierne mraky stáli/ ten náš milý národ/ v ťažkom nám je žiali/ V tom našom národe/ zle to tam, nedobre / krivda za stôl sadla/ pravda u dvier žobre.