Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinská prokuratúra vykonala razie v odvodových centrách

Ukrajinská prokuratúra vykonala razie v odvodových centrách

Foto: archív

Ukrajinská polícia vykonávala razie vo viac ako 200 vojenských odvodových centrách, oznámila generálna prokuratúra v Kyjeve. Je to súčasť rozsiahleho vyšetrovania korupcie, ktoré sa koná v čase kľúčovej protiofenzívy.

„Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní odhalili korupčné plány veľkého rozsahu v takmer všetkých oblastiach krajiny. Aktuálne prebieha viac ako 200 súbežných prehliadok“ v odvodových centrách, píše sa v oznámení.

„Výmenou za nelegálne výhody pomáhali úradníci občanom získať potvrdenia o zdravotnej nespôsobilosti alebo dočasnej nespôsobilosti pre vojenskú službu,“ doplnila ukrajinská generálna prokuratúra.

Prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal 11. augusta šéfov všetkých regionálnych vojenských odvodových centier. Odôvodnil to podozreniami z korupcie a podvodov, ktoré by podľa jeho slov mohli predstavovať až vlastizradu.

„Tento systém musia viesť ľudia, ktorí presne vedia, čo vojna je a prečo cynizmus a úplatkárstvo počas vojny sú zradou,“ vyhlásil Zelenskyj. Informoval vtedy tiež, že proti zamestnancom odvodových centier začali 112 trestných konaní a 33 z nich má štatút podozrivých.