Úvod Z DOMOVA Dagmar Havlová chce šíriť myšlienku svetového mieru

Dagmar Havlová chce šíriť myšlienku svetového mieru

Dagmar Havlová pri buste Václava Havla. (Foto: archív)

Bývalá prvá dáma Českej republiky, herečka a zakladateľka nadácie VIZE 97 na podporu umenia a zdravotníctva Dagmar Havlová Veškrnová si prevzala dekrét Priateľa mieru medzinárodného projektu Strom pokoja, ktorý má za cieľ šíriť myšlienku mieru vo svete symbolickou výsadbou stromov na všetkých kontinentoch.

Získaním tohto titulu a ocenenia osobnosti vyjadrujú podporu projektu v krajine svojho narodenia alebo pôsobenia. Okrem Česka boli na rok 2020 naplánované výsadby stromov v Írsku, Nemecku, na Cypre, v Turecku, Uzbekistane či na ostrove Svätá Helena.

Pre vypuknutie pandémie koronavírusu však nemohli byť plány uskutočnené. Ako reakcia na obmedzenie voľného pohybu bol 29. mája vysadený v slovenskej obci Vysoká nad Kysucou špeciálny Strom pokoja COVID-19.

Celkovo sa počas trvania projektu vysadilo 15 stromov, na Slovensku sa z ich nachádza osem. Trinásty strom v poradí neďaleko Londýna na konci roka 2019 osobne vysadila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová na počesť padlých slovenských a českých vojakov v 2. svetovej vojne.

Ďalšie miesta výsadby sa nachádzajú napríklad pri pomníku 1. svetovej vojny v americkom meste Kansas City a pri pomníku bitky pri Lipsku. Projekt Strom pokoja zasadili v roku 2018 v Žiline pri príležitosti 100. výročia 1. svetovej vojny. Podľa organizátorov má za úlohu pripomínať koniec veľkých vojenských konfliktov a prírodných katastrof v našich moderných dejinách.

Manžel Dagmar Havlovej, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Českej republiky Václav Havel za svojho života verejne deklaroval podporu viacerým vojenským agresiám, ktoré viedli Spojené štáty americké.

Obhajoval napríklad bombardovanie Juhoslovanskej zväzovej republiky v roku 1999, pri ktorej zahynuli stovky nevinných civilistov. Jednostranný útok NATO bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN vtedy nazval “humanitárnym bombardovaním“, za čo zožal veľkú vlnu kritiky vo svete.