Úvod Z DOMOVA Danko nesúhlasí s prezidentkou vo veci americkej investície do vojenských letísk

Danko nesúhlasí s prezidentkou vo veci americkej investície do vojenských letísk

Foto: archív

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko nesúhlasí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vo veci možnej americkej investície do vojenských letísk. Prezidentka totiž uviedla, že odmietnutie ponuky rezortom obrany nebolo dostatočne odôvodnené.

Prezidentka podľa Danka zastáva názor, že na slovenských vojenských letiskách majú byť prítomné americké ozbrojené sily. „Ja hovorím, že nijaké ozbrojené sily od čias odchodu Sovietskeho zväzu tu nebudú,“ reagoval na Čaputovú Danko. Zároveň dodal, že alternatívy k NATO považuje za šialené, kritizoval však americký atentát na iránskeho generála v Iraku.

Čaputová je presvedčená, že odmietnutie ponuky USA na investíciu a rekonštrukciu letísk bolo málo zdôvodnené a podmienky málo verejne komunikované. „Investícia do našich letísk mohla byť technicky nápomocná,“ vyhlásila.

Minister obrany Peter Gajdoš považuje podmienky USA za neakceptovateľné. Pri takejto ponuke podľa neho „rozmýšľate, či sa zbavíte suverenity, alebo nie“. Pripomenul, že ponuka nebola súčasťou programu NATO, ale malo ísť o bilaterálnu záležitosť.

Danko reagoval aj na kritiku nákupu amerických stíhačiek F16. Podľa predsedu parlamentu by v prípade, že by sa stíhačky nekúpili, skončilo 1 500 ľudí na ulici a mohli by sa zatvoriť hangáre.