Úvod ZO ZAHRANIČIA Delegácia ECOWAS-u sa stretla v Nigeri s vodcom prevratu i zvrhnutým prezidentom

Delegácia ECOWAS-u sa stretla v Nigeri s vodcom prevratu i zvrhnutým prezidentom

Foto: archív

Delegácia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), ktorá pricestovala do Nigeru na rokovania s aktérmi tamojšieho prevratu, sa už stretla s ich vodcom, generálom Abdourahamanom Tchianim. Navštívila aj zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma, ktorý je stále v domácom väzení v prezidentskom sídle.

Bazoum bol podľa informácií západných médií ”v dobrej nálade“, hoci vraj stále nemá zavedenú elektrinu. Jeho stretnutie s delegáciou ECOWAS potvrdil aj novinár miestnej spravodajskej agentúry.

Navšteva sa uskutočňuje po tom, čo šéfovia armád ECOWAS oznámili, že sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri hneď, ako bude vydaný rozkaz. Do Nigeru vyslali delegáciu, vedenú bývalým nigérijským lídrom Abdulsalamim Abubakarom, v nádeji, že sa im podarí zabrániť vojenskej konfrontácii. Vzbúrenci, ktorí sa ujali moci 26. júla, vyhlásili, že sú ochotní rokovať.

Predstavitelia ECOWAS-u sa stretli s viacerými poprednými strojcami prevratu. Bol medzi nimi aj generál Tchani, ktorý sa po prevrate vyhlásil za nového vládcu Nigeru. Tchani pritom až doteraz s ECOWAS-om odmietal rokovať.