Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko pomôže Maďarsku s plynom, ak Ukrajina skončí jeho tranzit

Srbsko pomôže Maďarsku s plynom, ak Ukrajina skončí jeho tranzit

Foto: archív

Srbsko zvýši dodávky ruského zemného plynu do Maďarska, ak Ukrajina skončí dohodu s Ruskou federáciou o tranzite zemného plynu. Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf maďarskej diplomacie dodal, že srbský prezident Aleksandar Vučič na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti ubezpečil, že Srbsko bude schopné dodávať viac ruského plynu do Maďarska, ak Kyjev odmietne predĺžiť dohodu, ktorá umožňuje tranzit komodity cez územie Ukrajiny.

Ukrajinský minister energetiky German Galuščenkonaznačil, že Kyjev pravdepodobne nepredĺži tranzitnú dohodu, ktorá privádza ruský zemný plyn do európskych krajín cez Ukrajinu. Platnosť tejto dohody uplynie na budúci rok.

Maďarsko získava približne 80 percent svojho zemného plynu z Ruska, predovšetkým cez plynovod TurkStream, ktorý vedie cez Srbsko na juh Maďarska. Budapešť energicky bojuje proti sankciám na ruskú energiu, ktoré navrhuje Európska únia.

Aj po začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 sa Maďarsko snažilo o prístup k ruským fosílnym palivám, zdôrazňujúc, že sú nevyhnutné pre jeho energetickú bezpečnosť.

V apríli tohto roku počas návštevy Moskvy Szijjártó vyhlásil, že ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom súhlasila, že v prípade potreby umožní Maďarsku zvýšiť dovoz zemného plynu nad rámec objemov dohodnutých v dlhodobej zmluve z roku 2021.