Úvod Z DOMOVA Denník N vedel výsledky tajnej voľby členov súdnej rady skôr ako poslanci...

Denník N vedel výsledky tajnej voľby členov súdnej rady skôr ako poslanci NR SR. Vynášal Šeliga?

Juraj Šeliga. (Foto: archív)

Koncom marca sa vzdali členstva v Súdnej rade SR dvaja nominanti Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) – Roman Huszár a Viliam Pohančeník. Keďže po Michalovi Mišíkovi, ktorý sa po medializovaných informáciách vzdal svojej funkcie ešte v novembri minulého roka, zostalo jedno miesto neobsadené, súdna rada tak prišla o všetkých troch členov, zvolených parlamentom.

Z tohto dôvodu NR SR na najbližších päť rokov zvolila v tajnej voľbe nových členov rady. Do funkcie člena súdnej rady tak nastúpi advokát Andrej Majerník, ktorého navrhol podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

Ďalším členom sa stal Ján Mazák, pôsobiaci ako profesor v Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Za návrhom na jeho voľbu stoja Alojz Baránik a Anna Zemanová. Trojicu nominantov dopĺňa Alena Svetlovská. Ide o sudkyňu pôsobiacu na Najvyššom súde SR a navrhol ju predseda parlamentu Boris Kollár.

Rozruch v parlamente vyvolal fakt, že krátko po tajnej voľbe, keď ešte oficiálne výsledky voľby nepoznalo plénum zákonodarného zboru, tieto zverejnil Denník N. “Dnes boli vyhlásené výsledky tajnej voľby členov súdnej rady v pléne NR SR o 19:05 h. Denník N však zverejnil výsledky už o 18:20 h. Dvakrát som preto podala procedurálny návrh, v ktorom som žiadala vysvetlenie, ako je možné, že výsledky tajnej voľby vedia skôr médiá, ako poslanci NR SR.

Najprv mi podpredseda parlamentu Juraj Šeliga povedal, že to chce písomne. Po druhom procedurálnom návrhu mi oznámil, že moja žiadosť sa netýka bodu programu a nedá o návrhu hlasovať. Bravo! Naozaj tu máme ‘slušné Slovensko’,” napísala v statuse na sociálnej sieti poslankyňa NR SR za Smer-SD Jana Vaľová.

Nakoniec sa jej spolu s kolegami zo strany Smer-SD podarilo iniciovať rokovanie poslaneckého grémia u predsedu NR SR Borisa Kollára, ktorého cieľom bolo prijať stanovisko k vzniknutej situácii.

„Niekto z koalície vynáša von informácie novinárom z Denníka N, čo je neslýchané, a vedia ich skôr, ako poslanci parlamentu. Tým sa vlastne dostávajú do polohy ,piateho koaličného partnera‘. Na naše otázky odpovedal predseda parlamentu Boris Kollár iba to, že na to máme spýtať predsedov poslaneckých klubov, že zrejme odtiaľ to niekto vynášal,“ povedal ku kauze ďalší poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Jeho poslanecký a stranícky kolega Dušan Jarjabek vyslovil v súvislosti s únikom informácií z tajnej voľby do Denníka N podozrenie z „mediálno-parlamentnej korupcie“. “Poslanec zrejme dával informácie Denníku N za niečo a niekto z tohto médiá mu za to niečo sľúbil,“ vysvetlil svoje slová Jarjabek.

Foto: archív

Aby sa situácia neopakovala, opoziční poslanci na rokovaní poslaneckého grémia navrhovali, aby boli odvolaní súčasní skrutátori a zvolení noví, s čím spočiatku súhlasil aj šéf parlamentu Boris Kollár. Po protestoch koaličných poslancov za OĽaNO však svoj názor zmenil. Grémium napokon rozhodlo, že pri tajnom hlasovaní v budúcnosti odoberú skrutátorom mobilné telefóny.

Na tlačovom brífingu poslancov Smeru-SD po rokovaní grémia poslankyňa Jana Vaľová uviedla, že disponuje informáciou o tom, ako podpredseda NR SR Juraj Šeliga po tajnej voľbe vyšiel medzi novinárov pred budovu parlamentu. Podľa jej zdroja mal niektorým z nich údajne oznámiť výsledky tajnej voľby. Na poslaneckom grémiu Šeliga túto informáciu poprel, poslankyňa však naznačila, že svedkovia tvrdia opak.