Úvod Komentáre Diablov paragraf 363?

Diablov paragraf 363?

Foto: archív

Aj tak by sa dali nazvať komentáre niektorých aktivistických politikov, ktorí radi preberajú na seba podobu vyšetrovateľov, prokurátorov i sudcov v jednej osobe a pre ktorých už samotné vznesenie podozrenia voči niktorým ich politickým oponentom znamená jasný dôkaz ich viny. Tým diablovým paragrafom je spomínaná 363-ka Trestného poriadku.

My, čo vieme narábať s bulharskou konštantou, rýchlo prídeme na to, že ak prvé a posledné číslo spomínaného paragrafu vynásobíme dvomi, dostaneme číslo 666. A to je čistá katastrofa.

Aspoň tak to prezentujú slovenskej spoločnosti prezidentka, neomylný právnik a bojovník za slušné Slovensko a ďalší vznešení štátni hodnostári zo svetlých slnečných zajtrajškov a ich novinárski poskokovia.

Ale je použitie bulharskej konštanty v tomto prípade oprávnené? Tak si trošku zauvažujme. Niekto múdry povedal, že každá moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne. Teda každá, aj tá, ktorá sa získa v demokratickým spôsobom v demokratickej spoločnosti.

Aby neprichádzalo korumpovanie mocou, rôzne spoločnosti si vytvorili sústavu vzájomne protistojacich inštitúcií, ktorých úlohou je zabrániť zneužívanie moci. Jednou z týchto inštitúcií je aj prokuratúra, ktorej úlohou je aj stráženie zákonnosti postupu v rôznych situáciách, kde by mohlo prísť k zneužitiu moci.

Nejde len o povestný paragraf 363, ale napríklad prokurátorský protest môže zastaviť uznesenia samosprávneho orgánu a podobne. Každý, kto sa čo len trochu vyzná v štruktúre moci v štáte, vie, že najhoršieho zneužitia právomoci verejného činiteľa sa môžu dopustiť policajné orgány a orgány činné v trestnom konaní.

Občan musí mať záruku, že aktivistickí policajti, vyšetrovatelia a prokurátori nepoužijú proti nemu nezákonne svoje právomoci. Tvrdenie, že na to sú súdy, aby rozhodli o vine a treste, je síce pravdivé, ale občana možno šikanovať obvineniami a dokonca väzbou aj na niekoľko rokov bez toho, aby sa dostal k spravodlivému rozsudku.

Aby neprichádzalo k takýmto situáciám, je dôležité, aby generálna prokuratúra ako strážca zákonnosti mala možnosť sledovať a zasiahnuť kedykoľvek, keď zistí, že sa porušuje zákon. Každý poctivý občan musí mať istotu, že ho orgány štátu nebudú šikanovať a na to potrebuje paragraf 363 rovnako ako soľ.

Keby v normálnej spoločnosti prišlo k situácii masového používania paragrafu 363, občania, ale najmä novinári by sa začali zaujímať, prečo štátne orgány porušujú zákonnosť pri trestnom konaní. Naši aktivistickí novinári žiadajú zrušenie možnosti pre prokurátora, aby mohol ochrániť šikanovaného občana.

Spolu s nemeckým futbalovým fanúškom by som povedal: Eine reine Katastroffe! Títo ľudia ako keby stratili pud sebazáchovy. Pri svojom prehnanom aktivizme si vôbec nepripustia, že pri zmene politickej garnitúry by práve im mohol chýbať.