Úvod Z DOMOVA Dôsledok amaterizmu vlády: Slovnaft začiatkom februára 2023 zrejme prestane zásobovať Slovensko palivami

Dôsledok amaterizmu vlády: Slovnaft začiatkom februára 2023 zrejme prestane zásobovať Slovensko palivami

Foto: archív

Šiesty balík sankcií, ktoré uvalila Európa na Rusko, vážne zasiahnu aj slovenské hospodárstvo. Bratislavská rafinéria Slovnaft oznámila, že berie na vedomie sankcie, varuje však pred obrovským rizikom spojeným so zásobovaním palivami v priebehu niekoľkých mesiacov.

“Po ôsmich mesiacoch od platnosti sankcií nebudeme vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne strednej Európy. Súčasné znenie sankcií nám totiž neumožní vývoz kľúčových produktov na naše tradičné trhy ako Česko, Rakúsko a Poľsko,“ povedal novinárom Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft Slovensko.

Ako dodal, spomenutá okolnosť môže následne obmedziť  spracovateľské kapacity rafinérie v Bratislave pod technologické minimum, v dôsledku čoho nebude garantovaná bezpečnosť dodávok na Slovensku.

Na to, aby mohla rafinéria fungovať, je totiž potrebné, aby bol jej výkon na úrovni minimálne 50 – 60 percent produkčnej kapacity. Zásobovanie výlučne domáceho trhu túto kapacitu naplniť nedokáže. „Obmedzením ponuky produktov v regióne a znížením kapacity Slovnaftu nebude možné zásobovať slovenský trh,“ upozornil Molnár.

Zároveň upozornil svojich partnerov na exportných trhoch, že po ôsmich mesiacoch bude v regióne chýbať palivo, ako aj ropné produkty. Súčasný návrh sankcií teda nedáva Slovnaftu pôvodne požadovaný trojročný časový priestor na vykonanie technologických úprav v rafinérii a logistickom zabezpečení pri dovoze a spracovaní alternatívnej ropy.

„Doteraz nám nie sú známe dôvody, na základe ktorých sa trojročné obdobie zmenilo na osem mesiacov. Z tohto dôvodu nemôžeme niesť prípadné následky a dopady na slovenskú ekonomiku a zásobovanie obyvateľstva,“ uzavrel Molnár.

Európski lídri sa dohodli na podmienkach zákazu dovozu ruskej ropy. Embargo sa dotkne viac ako dvoch tretín ropy z Ruska. Zákaz dovozu ruskej ropy sa bude týkať len tankerov, ropovod Družba dostane časovo obmedzenú výnimku.

Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej kompromisná dohoda do konca roka zníži dovoz ropy z Ruska do EÚ o približne 90 percent. Cieľom embarga je, aby Putinov režim nemal zdroje na “financovanie vojnovej mašinérie”.

Slovenskí predstavitelia počas rokovaní v Bruseli pravdepodobne vôbec netušili, že hlasovaním za šiesty sankčný balík môžu o osem mesiacov spôsobiť zatvorenie siedmej najväčšej firmy v našej krajine.

Slovnaft, ktorý dlhodobo pokrýva viac ako 70 percent domáceho veľkoobchodného trhu, vinou zlyhania slovenskej vlády zrejme prestane začiatkom februára 2023 zásobovať Slovensko palivom.

“Plány Igora Matoviča a Richarda Sulíka o zdanení nadmerného zisku Slovnaftu tak vyznievajú úsmevne pri tom, ako Slovensko nedokázalo zabezpečiť ani pôvodne navrhovaný trojročný odklad na vykonanie úprav, ktoré sú potrebné v rámci zmeny technológie spracovania ropy.

Bratislavská rafinéria Slovnaft. (Foto: archív)

Namiesto toho, aby Slovnaft a slovenskí vodiči mohli využívať lacnú ruskú ropu, čaká ich pravý opak. Kým cena palív bez dane na Slovensku patrí k najnižším v Európskej únii, dovoz palív zo zahraničia ďalej predraží ceny pohonných hmôt v krajine,” napísal v tejto súvislosti týždenník Trend.

„Najnovší sankčný balík Bruselu proti Rusku na jednej strane ukazuje, že si Slovenská republika aj so svojimi susedmi dokázala udržať pozíciu a vydobyť si aspoň dočasnú výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy.

Na druhej strane stanovisko však Slovnaftu jasne potvrdzuje absenciu prepojenia politiky a ekonomiky, ako aj nedostatok komunikácie s domácimi podnikateľmi a priemyslom.  A to je na Slovensku dlhodobý problém,” uviedol na margo aktuálnej situácie predseda Rady slovenských exportérov a bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek.