Úvod ZO ZAHRANIČIA EP schválil dohodu o pobrexitovom partnerstve s Britániou. Beňová: Londýn ju od...

EP schválil dohodu o pobrexitovom partnerstve s Britániou. Beňová: Londýn ju od začiatku porušuje

Foto: Pavel Kapusta

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili dohodu o budúcich pobrexitových vzťahoch Európskej únie so Spojeným kráľovstvom. Za postbrexitovú dohodu hlasovalo 660 europoslancov, proti boli piati a 32 sa zdržalo hlasovania. Dohoda dočasne platila od 1. januára do 30. apríla – cieľom bolo získať dostatok času na jej ratifikáciu.

Ide o dohodu, ktorú vyjednávači únie a Spojeného kráľovstva dosiahli 24. decembra 2020. Stanovuje budúce pravidlá vzájomnej spolupráce v oblastiach voľného obchodu bez kvót a ciel, rybolovu, energetiky, vnútornej bezpečnosti a spravodlivej súťaže. Dohoda chráni práva európskych občanov a jednotný trh EÚ a zaisťuje vysokú ochranu štandardov v environmentálnej, sociálnej a daňovej oblasti.

Schválenie dohody poslancami EP je posledným krokom v procese ratifikácie tohto dokumentu na európskej úrovni. Súhlas Európskeho parlamentu je nevyhnutný, aby nadobudla účinnosť.

Slovenskí europoslanci vítajú dohodu s Britániou, hoci majú výhrady. Napríklad Monika Beňová zo Smeru-SD si myslí, že problémom pobrexitovej dohody je to, že Londýn v nej obsiahnuté pravidlá už od začiatku porušuje.

„Britská vláda preukázateľne nie je ochotná držať sa dohodnutých kompromisov. Preto bolo správne podniknúť v tejto súvislosti aj právne kroky,“ uviedla s odkazom na právne konanie Európskej komisie.

Brexit prispel aj k vypuknutiu násilných stretov v Severnom Írsku, čo je smutná vizitka zástancov brexitu na čele s britským premiérom. „Zastavenie násilia je nepochybne aj v záujme únie a jej členských štátov,“ uviedla v mediálnom vyhlásení.

Poslanec EP za SaS Eurgen Jurzyca z SaS považuje ratifikáciu obchodnej dohody za skvelú správu pre obe strany. „Predišli sme tým brexitu bez dohody, teda ďalším hospodárskym škodám a máme rámec na ďalšiu obchodnú a hospodársku spoluprácu do budúcnosti,“ povedal.

Upozornil však, že objem vzájomného obchodu sa od začiatku tohto roka prepadol o desiatky percent a nevrátil sa na pôvodnú úroveň. „Aj preto by sme sa mali čo najefektívnejšie vyrovnať s novou byrokraciou, aby obchod fungoval bez zbytočných bariér. EÚ by mohla preukázať väčšiu flexibilitu v oblasti práv na cezhraničné činnosti v prípade finančných služieb pre UK,“ dodal Jurzyca.