Úvod ZO ZAHRANIČIA Europarlament zdobí sochárske dielo na pamiatku Kuciaka a Kušnírovej 

Europarlament zdobí sochárske dielo na pamiatku Kuciaka a Kušnírovej 

Vernisáž diela na pôde europarlamentu. (Foto: archív)

Skulptúra s názvom Nesmrteľná pravda (Immortal Truth) je od utorka trvalou súčasťou výzdoby Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli. Pri odhalení pamätníka boli prítomní aj najbližší zavraždených novinárov Jána Kuciaka zo Slovenska a Daphne Caruanovej-Galiziovej z Malty, ako aj Kuciakovej snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podujatie s rovnakým názvom Nesmrteľná pravda pripravili spolu slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová z frakcie Európskych reformistov a konzervatívcov a maltský poslanec David Casa zo skupiny európskych ľudovcov. Poslanci sa spojili, pretože ich domovské krajiny spájajú nielen tragické okolnosti smrti novinárov, ale aj šokujúce odhalenia o vládnej korupcii.

Casa pre slovenské médiá zdôraznil, že umelecké dielo bude nielen „večnou pamiatkou“ na zavraždených novinárov, ale bude zároveň pripomínať aj záväzok, ktorý si dal europarlament, a to, že politici z tejto inštitúcie budú pokračovať v odhaľovaní káuz, o ktorých písali Kuciak či Caruanová-Galiziová. „Budeme pátrať po tom istom, po čom pátrali aj oni, až kým sa nedopátrame pravdy. Nezomreli zbytočne,“ odkázal Casa.

Poslankyňa Nicholsonová priznala, že k nápadu pripraviť toto podujatie ju inšpirovala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny, ktorá jej povedala, že pôjde čo aj pešo do Bruselu, len aby sa o tejto kauze dozvedeli viac aj v metropole EÚ. Poslankyňa jej vyšla v ústrety a po takmer dvojmesačných prípravách sa podarilo zorganizovať pietne podujatie v zákonodarnom zbore EÚ.

„Som hrdá, že sa to podarilo. Bolo to síce smutné podujatie, ale veľmi dôležité, a som rada, že sa na ňom zúčastnili aj rodiny zavraždených novinárov a Martiny Kušnírovej,“ uviedla Nicholsonová. „Ak nám tragická smrť Jána Kuciaka mala odkryť nejaký hlbší zmysel, tak to bol dôkaz o tom, že pravda je nesmrteľná,“ dodala.

Ocenila v tejto súvislosti pohotovosť mladého slovenského študenta, ktorý vytvoril kovovú sošku pripomínajúcu nezmyselnú smrť dvoch mladých ľudí, ktorá bude poslancom a návštevníkom EP každý deň pripomínať, že pravda je nesmrteľná. „Ale na to, aby sme to pochopili, museli zomrieť dvaja investigatívni novinári,“ dodala poslankyňa.

Foto: Pavel Kapusta

Pripomenula, že od hostí podujatia, ktorí zastupovali Európsku komisiu a vedenie EP, padli prísľuby, že v budúcnosti k takýmto vraždám už nesmie dôjsť. „Po dnešku budú tieto sľuby ešte konkrétnejšie a silnejšie. Nielen kvôli odkazu Kuciaka a Galiziovej, ale aj kvôli tým, ktorí denno-denne musia myslieť na to, že rukou vraha umreli ich deti,“ odkázala Nicholsonová.

Mladý umelec z Považskej Bystrice Martin Mjartan, študent architektúry odbor dizajn, vytvoril dielo z nehrdzavejúceho kovu a čierneho železa, ktorého vonkajší nepriestrelný obal tvorí nápis „Immortal“ so stopami po nastrelených guľkách a vnútri sa skrýva nápis „Truth“, čo podľa neho znamená, že pravda je vždy tak trochu skrytá a treba ju objavovať – ako to robili napríklad Kuciak a Caruanová-Galiziová.