Úvod Z DOMOVA Prezidentka prijala ideovo spriaznených novinárov a členov iniciatívy Za slušné Slovensko

Prezidentka prijala ideovo spriaznených novinárov a členov iniciatívy Za slušné Slovensko

Foto: archív

Slovensko za dva roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prešlo dlhú cestu. Celá spoločnosť sa mení a zároveň je bližšie k pravde. Povedala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri prijatí vybraných novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti druhého výročia zavraždenia dvojice.

Išlo o ideovo spriaznených mainstreamových žurnalistov, ktorí pomáhali tragický prípad zneužívať na politickú propagandu: šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, šéfa investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Mareka Vagoviča, redaktora denníka SME Adama Valčeka a redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

Iniciatívu Za slušné Slovensko, ktorá vraždu Kuciaka a Kušnírovej využila ako zámienku na protivládne demonštrácie, v Prezidentskom paláci zastupovali Katarína Nagy Pázmányová, Peter Nagy, Veronika Bruncková, Karolína Farská a Ján Gálik.

Nechýbali ani riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a členka nádácie Xénia Makarová, obidve bývalé liberálne orientované novinárky. Nadácia je blízka firme Eset, stojacej za vznikom hnutia Progresívne Slovensko, ktorého bola Zuzana Čaputová pred zvolením za hlavu štátu podpredsedníčkou.

„Rešpekt k pravde je esenciou právneho štátu a nijaká civilizovaná a demokratická spoločnosť nemôže existovať bez toho, aby v nej pôsobili ľudia, ktorých profesionálnou povinnosťou je pravdu hľadať, nachádzať a tlmočiť spoluobčanom,“ uviedla Čaputová smerom k novinárom.

Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal.

„Chcem odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, šikanu a zastrašovanie, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v krajine zomierali rukou vraha novinári,“ povedala Čaputová.

Foto: archív

Doplnila, že predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí organizovali demonštrácie po vražde, sa postavili za to, ako vyzerá a bude vyzerať slovenská spoločnosť. Spôsob, akým zorganizovali zhromaždenia, bol podľa prezidentky výnimočný tým, že nešlo len o vyjadrenie nesúhlasu, ale aj o obnovenie dôvery k orgánom a inštitúciám.

Čaputová tiež pripomenula, že iniciatíva na protestoch žiadala, aby Slovensko malo dôveryhodnú vládu. „Akú vládu mať budeme, môže rozhodnúť iba suverén, ktorým sú všetci oprávnení voliči SR. Novinárom a občianskym aktivistom slúži ku cti, že spravili všetko, čo mohli, aby rozhodnutie suveréna viedlo k tomu, že Slovensko bude štátom, akým podľa ústavy má byť,“ myslí si Čaputová.